Çayın menşei neden gizleniyor?

Çayın menşei neden gizleniyor?

TRABZON CHP Milletvekili Akif Hamza Çebi, çay üreticisine düşük fiyatı dayatan hükümetin kuru çaya katılan ithal çay oranının gizlenmesine göz yumduğunu söyledi.


TRABZON CHP Milletvekili Akif Hamza Çebi, çay üreticisine düşük fiyatı dayatan hükümetin kuru çaya katılan ithal çay oranının gizlenmesine göz yumduğunu söyledi.
Geçen yıl AKP Hükümeti tarafından siyah çay tebligatı yayınlandığını hatırlatan Çebi, göz yumma olayının şöyle gerçekleştirildiğini aktardı: “Hükümet tebligatı hazırlamadan önce üretircilerden de görüş aldılar. Üreticilerin tebligata koydurduğu kuru çaya eğer yabancı menşeli çaylar katılıyorsa, çay paketinin üzerine bunun oranı yazılsın kısmı bakanlıktan çıkartılmıştır. Bunun neden çıkartıldığını, hem bütçe görüşmeleri sırasında hem de yerel seçim öncesinde iki kez sayın bakana sormama rağmen hâlâ cevap alamadım.”
CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamza Çebi ve CHP Trabzon İl Başkanı Necip Yıldız, CHP Rize İl Örgütü’nü ziyaret ederek partililerle görüştü. Çebi, “AKP Hükümeti şartlar nedeniyle ancak çaya bu kadar para verebildik diyor, öte yandan 61 milyon dolara Başbakan uçak alıyor” diyerek hükümeti eleştirdi.
Bayramoğlu çaya hükmediyor!
CHP Rize İl Örgütü’ndeki toplantıda CHP Rize İl Başkanı Mehmet Aslankaya, Rizelinin zor bir durumdan geçtiğini belirterek, “Rizeli demek çay demektir. Çayda yaşanan sıkıntılar bütün olarak her Rizeliyi etkilemektedir. Geçtiğimiz günlerde AKP Rize Milletvekili ve Ulusal Çay Konseyi Başkanı olan Bayramoğlu’nun yerel basından açıklamalarını takıp ettim. Sayın Bayramoğlu, çayın tek sorumlusunun Ulusal Çay Konseyi Başkanı olarak kendisi olduğunu belirtti. Çay konusunda diğer Rize milletvekilinin bile yetkisi olmadığını belirtti. Bu ne biçim iş, eğer durum bu ise AKP acınacak duruma gelmiştir. Bir Bayramoğlu çay konusunda Türkiye’ye hükmetmektedir” dedi.
UÇAĞA PARA VAR, ÇAYA YOK!
Geçen yıl aralık ayında yapılan bütçede tarıma verilen destekten 550 milyon TL kısıldığını belirten Çebi, “Tarıma verilen destek 550 milyon kesilince tarımdaki devlet desteği 2002 yılı seviyesinin altına düşmüştür.
Bunun sonucunda da yaş çaya ancak yüzde 5.5 zam yapılarak, 90.5 kuruş taban fiyat verilmiştir. Çaya verilen bu fiyatın ekonomik kriz nedeniyle düşük tutulduğunu iddia eden hükümet, Sayın Başbakan’ın uçağı için 61 milyon dolar bulabilmiştir. Bu da AKP’nin çaya bakışının bir göstergesidir. Görevi üreticinin sorunlarını çözmek olan Ulusal Çay Konseyi Başkanı Sayın Bayramoğlu, eğer verilen fiyatın yetersiz olduğunu ifade edemiyorsa, o koltukta oturmamalıdır. Öyle, ‘ben de verilen taban fiyatı beğenmedim’ edebiyatı yapmamalıdır” dedi. (RİZE)
Gençağa Karafazlı Musa Yazıcı
www.evrensel.net