Varildeki küçük artış benzin fiyatını uçurdu

AKARYAKIT firmaları, hafta sonu benzine yeni bir zam daha yaptı.


AKARYAKIT firmaları, hafta sonu benzine yeni bir zam daha yaptı. Son ayarlamanın ardından 95 oktan kurşunsuz benzin litre fiyatı 3.12 liradan 3.18 liraya yükseldi. Mayıs ayı içinde ham petrolün varil fiyatındaki toplam artış 13 dolar oldu. Bir varil 159 litre ham petrol alıyor. Dolayısıyla bir ay içinde ham petrolün litresi 0.08 dolar (1.53 liralık dolar kuru üzerinden hesaplandığında 0.12 kuruşa tekabül ediyor) artarken, bu durum 95 oktan benzinin litresine 24 kuruş zam olarak yansıdı.
Şirketler, zamma gerekçe olarak ham petrol fiyatlarındaki yükselişi gerekçe gösteriyor. Uluslararası piyasada Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, bu sabah itibariyle 66.8 dolardan işlem görüyor. Söz konusu fiyat, 1 Mayıs’ta 52.8 dolar seviyesinde bulunuyordu. Dolayısıyla mayıs ayı içinde oluşan 13 dolarlık fark, benzine dört kez zam olarak yansıdı. Benzinde, bundan önceki zam 19 Mayıs’ta yapılmıştı. 5 kuruş artırılan 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi, 3.12’liradan satılmaya başlanmıştı. Bu arada 14 Mayıs’ta 56.9 dolar olan ham petrolün varil fiyatı ise 19 Mayıs’ta 59.6 dolar seviyesinde seyrediyordu.
VERGİ ÇILGINLIĞI
Öte yandan benzin zamları, akaryakıttan alınan dolaylı vergileri de gündeme getiriyor. Yapılan hesaplamalara göre benzin, rafineri çıkışından 219 kat fazla fiyata satılıyor. Rafineriden çıkan benzinin fiyatına, pompadan araca girene kadar geçtiği her evrede vergi uygulandığına işaret eden uzmanlar, dolayısıyla verginin bile vergisinin alındığına dikkat çekiyor. Bu arada, KDV hesaplanırken, ÖTV’nin de yüzde 18 KDV’si hesaplanıp tüketiciden öyle tahsil edildiğine işaret ediyor. (İSTANBUL)
www.evrensel.net