İçmeler’le ilgilenen yok

Tuzla’nın İçmeler Mahallesi, tersane işçilerinin yoğunlukla oturduğu ve krizle birlikte işsizliğin en çok yaşandığı bir mahalle.


Tuzla’nın İçmeler Mahallesi, tersane işçilerinin yoğunlukla oturduğu ve krizle birlikte işsizliğin en çok yaşandığı bir mahalle. Doğu ve Karadeniz bölgelerinden göç etmiş aileler, krizden dolayı köylerine dönmek zorunda bırakıldıklarını söylüyorlar. ÖSS’in yaklaşması nedeniyle gençleri de ayrı bir heyecan sarmış durumda. 3 saatlik bir sınavla hayatlarının yönlendirilmeye çalışıldığını söyleyen gençler, öğrenim görmelerinin önündeki bütün engellerin kaldırılmasını istiyorlar.
Krizin sonuçlarını doğrudan yaşayan kadınlar ve gençlere, “bu kriz ortamında çocukların eğitim durumu”nu sorduk. Eğitimin paralı hale gelmesi ve sınav sisteminden yakınan kadınlar, çocuklarının psikolojilerinin bozulduğunu belirterek, hükümetten eğitimin parasız hale gelmesini talep ettiler.
ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU
“Hükümet, krizin faturasını emekçilere kesti” diyerek söze başlayan Okul Aile Birliği Başkanı
Şükriye Fırat, gençlerin okumaması için ülkeyi yönetenlerin ellerinden geleni yaptıkları eleştirisiyle sözlerine devam ediyor. Yedinci sınıfa giden bir oğlu olduğunu belirten Fırat, “Sınav sistemi yüzünden psikolojisi bozuldu” diye konuştu. Eğitimin parasız hale gelmesini ve sınav sisteminin kalkmasını isteyen Fırat, “Biz aynı sorunu yaşayan emekçiler olarak, hem krize karşı hem de eğitim sistemine karşı birleşmeli ve mücadele etmeliyiz” diyerek sözlerini tamamladı.
YAŞAM DAHA DA ZORLAŞTI
Deri sanayisinde çalıştığını, aynı zamanda açık öğretimde okuduğunu söyleyen Nurgül Sağlam, ailesi ‘kız çocukları okuyamaz’ dediği için bugüne kadar okuyamadığını kaydetti. Eğitim sistemindeki yanlışlıklar ve öğrencilerin müşteri olarak görülmesi anlayışına kriz de eklenince, yaşamın daha da zorlaştığını söyleyen Sağlam, eğitim hakkı ve krizin faturasını ödememek için eylemler yapmaları, imza kampanyaları düzenlemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.
KRİZDE EĞİTİM PARASIZ OLSUN
Krizle beraber eşinin tersaneden çıkarıldığını söyleyen Aynur Çetin, bütün bir kışı komşularının desteğiyle geçirdiğini söyledi. Belediyeye ve kaymakamlığa başvurduğunu, ancak bir sonuç alamadığını ifade eden Çetin, 3 aydır kirasını bile ödeyemediğini söyledi. Çetin, oy isterken kapılarını çalanların hiçbir sorunlarıyla ilgilenmemesinden yakındı.
Çocuklarının okul parasını karşılayamadığını kaydeden Çetin, eğer gençlerin iyi yetişmesi isteniyorsa eğitimin parasız hale gelmesi gerektiğini söyledi.
OY VERDİM FAYDASINI GÖRMEDİM
Üç çocuk okutan, bir de bebeği olan tersane işçisi eşi Ayşe Maça, kadının ekonomik özgürlüğünün olmadığı bu ülkede çocuklarının kimseye muhtaç olmaması için okumalarını istediğini kaydetti. Seçimde AKP’ye oy verdiğini ama hiçbir fayda görmediğini söyleyen Maça, “Bu krizde eğitim parasız olmalı. Hükümet iş alanları yaratmalı” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

HAYATIMIZ YÖNETİLİYOR

OKULUN bahçesinde görüştüğümüz lise birinci sınıf öğrencisi Mehtap Palta, sınavların artık ortaokuldan başladığını hatırlatarak, “Üç saatlik sınav sistemiyle hayatlarımızı yönlendirmeye çalışıyorlar” diyor. Krize ilişkin de görüşlerini anlatan Palta, ailesinin ekonomik durumunun iyi olmadığını ve bunun okul durumuna da yansıdığını belirtti.
Lise ikinci sınıf örgencisi İlkay Gündüz ise herkesin okuması için bütün engellerin kalkması gerektiğini belirtti. Krizin kendisini de etkilediğini anlatan Gündüz, okul kantininden artık bir poğaça bile alamadığını söyledi.
Adile Doğan
www.evrensel.net