DİSK’ten anayasa taslağı

DİSK, 1.5 yıllık bir çalışmanın ardından tamamladığı anayasa çalışmasını dün kamuoyuna duyurdu.


DİSK, 1.5 yıllık bir çalışmanın ardından tamamladığı anayasa çalışmasını dün kamuoyuna duyurdu.
“Özgürlükçü, Eşitlikçi, Demokratik ve Sosyal Bir Anayasa İçin Temel İlkeler Raporu” adını taşıyan çalışmaya ilişkin, yapılan basın toplantısında konuşan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, “Anayasanın kimler tarafından, niçin ve nasıl değiştirilmesi gerektiği tartışılmalıdır. Hükümet katılımcı bir süreç izlemek zorundadır” dedi.
Kurulda yer alan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ise anayasayı bir ülkenin özgeçmişi olarak incelediklerini vurguladı. Hazırladıkları raporda ayrımcılık yasağının ve kadın erkek eşitliğinin en önemli kısımlar olduğunu ifade eden Kaboğlu, “Önce birey sonra Devlet” dedi.
Raporda özgürlükçü bir anayasa beklentinin yanı sıra yurttaşlık kavramı, işkence yasağı, din ve vicdan özgürlüğü, adil yargılanmaya ilişkin düzenlemelerde yer alıyor.
AKP’nin başlattığı anayasa değişikliği tartışmalarının ardından DİSK’in çağrısı üzerine bir araya gelen kurulda Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Prof. Dr. Yılmaz Aliefendioğlu, Prof. Dr. Ülkü Azrak, Prof. Dr. İoanna Kuçuradi, Prof. Dr. Mesut Gülmez, Prof. Dr. Sibel İnceoğlu, Doç. Dr. Sevtap Yokuş Doç. Dr. Kadriye Bakırcı, Yrd. Doç. Dr. Abdullah Sezer, Dr. Tuncer Özyavuz, Avukat Fikret İlkiz ve Necdet Okcan gibi isimler bulunuyor.
(İstanbul/EVRENSEL)www.evrensel.net