Cesareti olanlar için

Adil Okay’ın “Valizini Karısına Hazırlatan Erkek ‘Faşist’ Sayılır mı?” adlı kitabı, Yoğunluk Yayınevi’nden yayınlandı.


Adil Okay’ın “Valizini Karısına Hazırlatan Erkek ‘Faşist’ Sayılır mı?” adlı kitabı, Yoğunluk Yayınevi’nden yayınlandı.
Adil Okay’ı, Mersin Barış Meclisi çalışmalarında tanımıştım. Birlikte barış adına hareket ediyorduk. Bir gün toplantıda bana bir kitap uzattı. İsmini okuyunca gülmeye başladım, ‘Mutlaka okuyacaksın’ dedi.
Kitabı okumaya başlayınca düşünmeye başladım, kadına yönelik şiddetin ya da baskının bir erkeğin ağzından çıkması ya da kadın sorununu sosyalizme havale eden erkeklerin buna ne cevap verecekleri...
Kitap, bana göre kadın sorununa havaleci bir mantıkla bakmanın bir öz eleştirisi gibi. Ve devam ediyor: “Ben, kapitalist toplumda iki kez ezilen, ataerkilliğin birinci kurbanı kadınların kırk katır-kırk satır veya intihar seçenekleriyle karşılaşmayacağı bir dünya özlemindeyim. Ya da erkeklerin de kadınlarla birlikte, -kadın, ne azınlıktır ne de ayrı bir kategori- sadece insan olmanın diğer adı diyebildikleri ve bunu yaşayabildikleri bir dünya.”
Kitap, aslında Adil Okay’ın dünü ve bugününü bütünleştiriyor. Kitap, bir şiirle devam ediyor:
Saçlarından tutup kaldırdı
Seyrine doyamadığı başı
Duvara çarptı ve gücüyle
Tekmeledi okşarken kıyamadığı
Karnı kalçaları ve göğüsleri…

Gereği düşünüldü
Konuştu adam son kez
“Kıskançlık” hakim bey dedi
Kırıldı kalem...
Bu kitabı kadınlardan çok erkeklerin okumasının daha anlamlı olacağını düşünüyorum. Çünkü özlenen dünyayı birlikte kurma adına, kitap bir bakıma aynada kendini görmeye cesareti olan erkekler için.
Teşekkürler Adil Okay!
Derman Tarancı (Mersin)
www.evrensel.net