Geçici işçiler verilen sözlerin tutulmasını istiyor!

BATMAN TPAO’da 20 yıldır geçici olarak çalışan 81 işçi, AKP milletvekilleri tarafından kendilerine verilen kadroya alınma sözünün yerine getirilmesini istiyor.


BATMAN TPAO’da 20 yıldır geçici olarak çalışan 81 işçi, AKP milletvekilleri tarafından kendilerine verilen kadroya alınma sözünün yerine getirilmesini istiyor.
2004’te 650 işçinin iş akitleri feshedildikten sonra verilen mücadele sonunda 550 işçi kadroya alınırken, 100 işçi kapsam dışı bırakıldı. Emekliye ayrılanlar dışında kalan 81 işçi, uzun mücadeleler sonucunda müteahhit elemanı olarak işe alındı. Kadroya alınmak için eylemlerini sürdüren ve AKP tarafından kadro sözü verilmesine rağmen geçici çalışmaya devam eden işçiler, uğradıkları haksızlığı ve yaşadıkları sıkıntıları gazetemize değerlendirdi.
BAŞBAKAN’IN VİCDANI RAHAT MI?
Bediha Kılıç: Milletvekilleri ilk başta “İnşallah maşallah bu iş tamamdır, sizi kadroya alacağız” diyorlardı. Açıkçası bizi bayağı bir kullandılar. Bizde insan gibi yaşamak istiyoruz. 6 ay çalışıyoruz. 6 ay boştayız. Daha borçlarımızı kapatmadan tekrar başa dönüyoruz. Ben iki ay kira ödeyemedim, ev sahibi geldi kapıya dayandı dedi ki; “Seni evden çıkaracağım”. AKP’nin önünde 10 gün eylem yaptık bize söz verdiler. Bize seçimden önce yapamayız ama seçimden sonra bu işi halledeceğiz dediler. Hâlâ da bir şey yok ortada . 6 ay içinde üç ay sigortadan yararlanabiliyoruz. Bu yüzden çocuklarımız sağlık hizmetinden yararlanmıyor. Şahsi olarak ben çocuklarımı okula göndermiyorum. Biz beş yıldır hiçbir bayram alışverişine çıkmamışız. Biz Başbakan’a soruyoruz acaba vicdanı rahat mı? Yeter bu çektiğimiz eziyet artık, 6 yıldır bize çektirdikleri yeter artık.
KÖLE DEĞİLİZ
Necat Yurttepe : AKP iktidarında bayağı eylem yaptık hakkımızı aradık. Milletvekillerinin evine dayandık. Bize kadro sözü verdiler ama müteahhit elamanı olarak bizi çalıştırdılar. Bu milletvekillerinin yüreği bu kadardır. Bunlarda vicdan diye bir şey yoktur. 550 kişi alınıyor da niçin bu 80 kişi alınamıyor TAPO’ya? Böyle bir şey mi olur mu? Sayın Ahmet İnal, AKP MYK üyesidir. Yapmayacağı bir şey yoktur. Emin Ekmen milletvekilidir, yapmayacağı bir şey yoktur. Bugün onların elindeki avantaj kimsenin elinde yoktur. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batmanlı değil mi? Kendisi bizzat demiş “Milletvekilleriniz gelsinler bu sorunu çözeceğiz”. Hani çözüm? Biz köle değiliz ya. TAPAO’da 135 tane KPSS’den gelen elaman aldılar ve 80 kişi istifa etti. O 80 kişinin yerine bizi alabilirler.
AYRIMCILIK YAPILIYOR
Hamide Yıldız : Bizim zamanımızda KPSS yoktu. Biz TPAO’nun eski işçileriyiz. Biz yeni iş istemiyoruz ki. Biz işimizi geri istiyoruz. Ve beş yıldır, 2005’in başından itibaren bu iş için mücadele ediyoruz, sürekli bize verilen sözler var ama ortada hiçbir şey yok. Gerçekten zor durumdayız, psikolojik olarak sorunlar yaşıyoruz. Bu sorun artık çözülmeli. İstenirse yapılmayacak bir şey değil. Çalışan diğer işçilerin hepsi KPSS ile mi alındılar ki? Tamamen bir ayrımcılık. Bizim diğerlerinden farkımız nedir?
BATMAN’DA KİMSE EKMEK BULAMAZ
Mehmet Sait Afşar : AKP önünde 10 gün dışarıda yatarak eylem yaptık. Bizi Ankara’ya çağırdılar. “Gelin eylemi sona erdirin, bir çözüm bulalım” diye. Ankara’da Sayın Mehmet Şimşek, burada Vali Efkan Ala ile görüştük. “Şimdi bunu yaparsak seçim yatırımı olur” dediler. Seçim sonrasına söz verdiler. Seçimden sonra milletvekillerine ulaşamadık. 20 kez ben aradım ulaşamadım. Seçimden önce burada vaatler verdiler. İhsan Aslan, “Başbakan’la görüşeceğim” diye söz verdi. “Ben bunu Başbakan’a çıkaracağım ve çözeceğim” dedi. Arada, kaç gün sonra Bülent Arınç geldi buraya-biz artık 80 işçi bakanları biz karşılıyor, vali geliyor biz karşılıyoruz, askeri manga gibi herkesi biz karşılıyoruz-Bülent Arınç’a dedik ki “TKA’ya bir milletvekili üç bin işçi alabiliyorsa, bizim Batman’da neden 80 kişi alınamıyor?” Bunun nedeninin araştırılması gerektiğini söyledik. Biz burada çalışmak istiyoruz. Siz TPAO’yu kapatmayı düşünüyorsunuz herhalde. O da kapansa Batman’da kimse ekmek bulamaz. (Batman/EVRENSEL)
www.evrensel.net