LİMAN ARKASI

 • Çaycuma Nadır Deresi mevkii, 5 yıldan bu yana mayıs ayının son pazar günü, çocuklar ve ebeveynlerin buluştuğu küçük bir şenlik yerine dönüşüyor. Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği’nin organizasyonu ile gerçekleşen “Uçurtma Şenliği”nde, katılımcılar uçurtmaları ile gökyüzünü renk cümbüşüne dönüştürürken, dayanışma ve birliktelikle bahar coşkusu yaşıyorlar.


  Çaycuma Nadır Deresi mevkii, 5 yıldan bu yana mayıs ayının son pazar günü, çocuklar ve ebeveynlerin buluştuğu küçük bir şenlik yerine dönüşüyor. Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği’nin organizasyonu ile gerçekleşen “Uçurtma Şenliği”nde, katılımcılar uçurtmaları ile gökyüzünü renk cümbüşüne dönüştürürken, dayanışma ve birliktelikle bahar coşkusu yaşıyorlar.
  Okulöncesi ve ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik çeşitli yarışmaların yapıldığı şenlikte; uçurtmasını en yükseğe çıkaran katılımcıya, kendi yapımı en özgün uçurtma sahibine ve yardım almadan en iyi uçurtma uçuran en küçük katılımcıya madalya ve kitap armağan ediliyor.
  M. Paşakahyaoğlu’nun “Uçurtmalarla çocukluğuma uğradı yolum / Zaman durmamış, akmış oluk oluk / Geçmişiz uçurtmalara öykünüp / Ne güzelsin ey çocukluk” dizeleri ile dile getirdiği “5. Geleneksel Uçurtma Şenliği”nde, Yazar Mehmet Güler, çocuklarla söyleşi yaptı ve kitaplarını imzaladı. Türk Hava Kurumu Çaycuma Şubesi ve Çaycuma Halk Eğitim Merkezi tarafından model uçak gösterisi yapıldı. Zonguldak Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Topluluğu üyeleri, 2007 ve 2008 yıllarında yapılan Uçurtma Şenliği’nde çektikleri fotoğrafları sergiledi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Çaycuma Öğrenim Birimi, satranç ve kitap standı açtı.
  Şenlik programı kapsamında, drama lideri olarak katıldığım “Çocuklarla Drama ve Oyun Etkinliği”nde, 150 çocukla buluşarak “Uçurtma Şenliği”nin şarkısını oluşturduk. Müzik aleti olarak; mızıka, flüt, darbuka, marakas ve tef kullanarak, Nadır Deresi mevkiinde şarkımızı yankıladık.
  Gelecek yıl geliştirme kararı aldığımız “Şenlik” adlı şarkımızı defterimize yazdık:
  “Coşku için şenlik
  Sevgi için eğlenmek
  Uçurtma için gökyüzü
  Mutluluk için çocuklar
  Günaydın - Merhaba
  Şenlik var galiba
  Günaydın - Merhaba
  Uçurtma şenliği galiba”
  Çocuklara ellerindeki uçurtmalarla gökyüzünü renk cümbüşüne dönüştürme fırsatını yaratan, Çaycuma Eğitim Sen üyesi öğretmenleri kutlamamız gerekiyor. Öğretmenlerimiz, gönüllü olarak çoğalarak güzel bir geleneği sürdürüyor.
  FAHRİ BOZBAŞ
  www.evrensel.net