Başkentte öğretmene dayak

Eğitim Sen’in “Toplu Sözleşme için yürüyoruz” sloganıyla İstanbul, İzmir, Trabzon ve Diyarbakır’dan başlattığı yürüyüş üç günün sonunda Ankara’ya ulaştı.


Eğitim Sen’in “Toplu Sözleşme için yürüyoruz” sloganıyla İstanbul, İzmir, Trabzon ve Diyarbakır’dan başlattığı yürüyüş üç günün sonunda Ankara’ya ulaştı. Ancak eğitim emekçileri polis barikatı ile karşılaştılar. Barikatı aşıp, yürümek isteyen eğitim emekçileri polisin gazlı, coplu saldırısına maruz kaldı. Saldırıda çok sayıda eğitim emekçisi yaralandı.
Dört ayrı koldan, toplu sözleşme taleplerini Milli Eğitim Bakanlığı’na iletmek için yürüyüş başlatan Eğitim Sen’in yürüyüş korteji dün öğlen saatlerinde Ankara’ya geldi. Kızılay’da Zafer Parkı önünde buluşan eğitim emekçileri, “Toplu sözleşme, bilimsel, laik, demokratik, kamusal eğitim; çocukların kreş, beslenme, temiz su ve yılda en az iki defa sağlık taramasından geçirilmesi; eğitim işkolunda iş güvenceli ve kadrolu çalışma; eğitimde demokratik yönetim; vergide adalet; ek ders yönetmeliğinin yeniden düzenlenmesi; İlksan’ın tasfiye edilmesi” talepleriyle yürüdüler. “TİS yoksa grev var”, “IMF’ye değil, emekçiye bütçe”, “Kariyer basamakları uygulamaları kaldırılsın” gibi dövizler de açtılar. KESK’e yönelik saldırıları da protesto eden eğitim emekçileri, “KESK’e dokunma” dövizleri de taşıdılar.
BİBER GAZI YETMEDİ
Park önünde bir süre Diyarbakır kolunun gelmesini bekleyen eğitim emekçileri, kortej oluşturup yürümek istedi. Ancak barikat oluşturan polis, kaldırım da olsa bulvar üzerinden yürütmeyeceğini duyurdu. Haklı taleplerini MEB’e iletmekte kararlı olduklarını belirten eğitim emekçileri polis barikatını zorlayarak, yürümek istediler. Ancak polisin izin vermemesi üzerine eğitim emekçileri polis panzerleri arasından bulvara çıkıp, trafiği kestiler. Polis ise önce biber gazı sıktığı eğitim emekçileriyle baş edemeyince, coplarla müdahale edip, gaz bombaları attı, tazyikli su sıktı. Polisin sert müdahalesi nedeniyle ikisi ağır 10 eğitim emekçisi yaralandı. Eğitim Sen MYK üyesi Sayım Gültekin başına aldığı cop darbesiyle kanlar içinde kaldı. Hastaneye kaldırılan Gültekin’in başına 4 dikiş atıldı. Eğitim Sen Kadın Sekreteri Gülçin İsbert de elinden yaralandı.
MEB’E YÜRÜDÜLER
Ankara’dan Dengiz Sönmez aldığı darbeyle göz kanaması geçirdi. Hastaneye kaldırılan Sönmez’in üç gün daha hastanede kalacağı bildirildi. Gaz bombasının yakınına düşmesi nedeniyle nefes alamaz hale gelen bir eğitim emekçisi de fenalaşırken, 112 acil servis görevlileri parkta müdahale ettiler.
Saldırının ardından eğitim emekçileri tekrar toplanarak, yürüyüşte kararlılıklarını ifade ettiler. Sayım Gültekin’in kanlı şapkasını elinde gösteren Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, “Bu kan eğitim emekçisinin kanı” dedi. “Bu saldırıya karşı hepimiz dimdik ayaktayız, çünkü biz haklıyız” diyen Kılıç’ın sözleri, “Biberiniz, gazınız vız gelir vız”, “Yılgınlık yok direniş var” sloganlarıyla karşılandı.
Eğitim emekçileri uzun süre polis barikatının açılması için uzun süre oturma eylemi yaptılar. Eğitim emekçilerinin kararlı duruşu sonunda polis barikatını kaldırıldı ve topluluk polis kordonu altında Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüdü.
‘MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ’
Burada konuşan Zübeyde Kılıç, saldırıların kendilerini yıldıramayacağını belirterek, taleplerinin karşılanmaması durumunda grev yapacaklarını söyledi.
KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek de KESK olarak toplusözleşme taleplerini 20 Haziran’a kadar hükümete ileteceklerini dile getirdi. Emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüttükleri için KESK’e karşı saldırıların yoğunlaştığını da belirten Şimşek, eğitim emekçilerine yapılan saldırıya da “faşizan saldırı” diye nitelendirdi. Konuşmaların ardından TİS talepleri bakanlığa iletildi. Eğitim emekçileri de geldikleri illere döndüler. (Ankara/EVRENSEL)

İSTANBUL’DA PROTESTO EDİLDİ
Ankara’da eğitim emekçilerine yapılan protesto İstanbul’da yapılan eylemle protesto edildi. Taksim Gezi Parkı’nda bir araya gelen KESK’liler ve kurum temsilcileri Eğitim Sen’in yanında olduklarını açıkladılar.
“Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan KESK Gelen Başkanı Sami Evren, AKP Hükümeti’ni sert bir dille eleştirdi. Hükümetin kendisine ve açıkladığı paketlere karşı çıkacak güçlere saldırıya geçtiğini ifade eden Evren, buna izin vermeyeceklerini söyledi. “Başbakan partisine ‘AK Parti’ demeyenleri edepsizlikle suçluyor. Biz de diyoruz ki asıl edepsiz olan bugün eğitimcilere saldıranlardır” diyen Evren, baskılara karşı mücadeleyi yükselteceklerini bildirdi, İSTANBUL

GAZETECİYE DE SALDIRDILAR
Star Televizyonu Muhabiri Fatma Çözen, Zafer Parkı’nda önleri polis barikatıyla kesilen eğitim emekçilerini görüntülemek isterken polis tarafından dövüldü. Başbakanlık tarafından akredite edilmeyen 7 gazeteciden biri olan Çözen, başka bir haber için geldiği Zafer Parkı’nın yanında eğitim emekçilerinin eylemine rastlayınca, cep telefonu ile görüntülemek istedi. Ancak önce iki kadın polisin daha sonra erkek polislerin saldırısına uğrayan Çözen, boynuna vurularak, saçları çekilerek dövüldü. Olayı görüntülemek isteyen gazeteciler de engellendi. Çözen, uzun süre kendisine gelemedi.
Sultan Özer / Şiar Can Şener
www.evrensel.net