Ceber’in ölüme gidişi kamerada

Tutuklu gardiyanların ve cezaevi müdürünün işkence yapıldığını kabul etmediği Engin Ceber’in son görüntüleri, her şeyi anlatıyor. Gardiyanlar içeri ellerinde sopalarla giriyor, Ceber revire arkadaşları tarafından götürülüyor.


Engin Ceber’in Metris Cezaevi’nde dövülerek öldürülmesine kanıt teşkil eden kamera kayıtları, dava dosyasına girdi. Görüntüler, Ceber’in 29 Eylül’de cezaevine gelişi ve 7 Ekim’de komaya girdikten sonra hastaneye nakli sırasında yaşananları belgeliyor.
Engin Ceber’in Metris Cezaevi’nde gördüğü işkenceye ilişkin kamera kayıtları dava dosyasına girdi. Görüntüler, Engin Ceber ve arkadaşlarının Metris Cezaevi’ne getirilmesiyle başlıyor.
Saatler süren kayıtlardan ayıklanan görüntülerde, sayım günlerine ait kayıtlar dikkat çekiyor.
Sayım günü kapıda copla bekleyen görevlinin içeri girdiği, sonra copla çıkıp diğer tarafa gittiği görüntüde yer alıyor.
SOPAYLA İÇERİ GİRİP ÇIKIYORLAR
Görüntülerin tümü koridorlara ait. Engin Ceber’e işkence yapıldığına dair bir görüntü yok. Ancak gardiyanların içeri sopayla girip çıkmaları, Engin Ceber’le birlikte tutuklanıp cezaevine giren Özgür Karakaya ve Cihan Gün’ün ifadeleriyle bire bir örtüşüyor.
KARGA TULUMBA REVİRE GÖTÜRÜLÜYOR
Asıl dikkat çekici görüntü, Engin Ceber’in öldürücü darbeyi aldığı, Metris’teki son günü olan 7 Ekim 2008 tarihine ait. Bu görüntülerde Engin Ceber, karga tulumba dışarı çıkartılıyor. Taşıma işleminin sedye ile yapılmadığı dikkat çekiyor. Ceber’i revire taşıyanlar ne sağlık görevlisi, ne de gardiyan; aynı koğuşta kaldığı tutuklular. Görüntülerde Ceber’in hastaneye sevk işlemleri sırasında yerde bekletildiği de görülüyor.
Bu görüntüler mahkeme dosyasına giren en önemli delil olarak gösteriliyor. Metris’te ve karakolda çekilen görüntülerin bir kısmı önceki duruşmada izlenmişti. (İSTANBUL)

4. DURUŞMA PAZARTESİ
28 Eylül 2008’de gözaltına alınan Engin Ceber, Cihan Gün, Özgür Karakaya ve Aysu Baykal, götürüldükleri İstinye Polis Karakolu’nda ve Sarıyer Asayiş Büro Amirliği’nde işkence görmüştü. Burada başlayan işkence Ceber, Gün ve Karakaya için Metris Cezaevi’nde 10 gün boyunca devam etmişti. Ceber, 7 Ekim 2008’de hastaneye kaldırılmış, birkaç gün sonra da beyin ölümü gerçekleşmişti. Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın 4’üncü duruşmasına, pazartesi günü saat 09.30’da devam edilecek. 6’sı tutuklu 41 sanığın yargılandığı davada, bir cezaevi müdürü ve 3 gardiyan “işkenceyle adam öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanıyor.
www.evrensel.net