ÖDP’de ipler koptu

Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nde (ÖDP), kendisini Özgürlükçü Sol olarak tanımlayan Ufuk Uras grubu ile Oğuzhan Müftüoğlu’nun da önemli isimleri arasında yer aldığı Devrimci Dayanışma grubu arasındaki kilitlenme kopuş getirdi. 20-21 Haziran 2009 tarihinde yapılacak ÖDP Kongresi öncesinde istifasını açıklayacak olan Ufuk Uras ve arkadaşları, yeni bir oluşum ilan edecek.


Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nde (ÖDP), kendisini Özgürlükçü Sol olarak tanımlayan Ufuk Uras grubu ile Oğuzhan Müftüoğlu’nun da önemli isimleri arasında yer aldığı Devrimci Dayanışma grubu arasındaki kilitlenme kopuş getirdi. 20-21 Haziran 2009 tarihinde yapılacak ÖDP Kongresi öncesinde istifasını açıklayacak olan Ufuk Uras ve arkadaşları, yeni bir oluşum ilan edecek.
Parti içindeki gelişmelerle ilgili sorularımızı yanıtlayan ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Alper Taş, bugüne gelinen sürecin 2007 yılında yapılan ve Ufuk Uras’ın delegasyonla paylaşmadan genel başkanlığa adaylığını ilan ettiği 5. Kongre’de başladığını dile getirdi.
TAŞ: ÖDP TEKRAR EDİLEMEZ
Uras ve arkadaşlarının, ÖDP’nin 1996’daki kuruluş sürecindeki gibi bir birlik projesini savunduklarını belirten Taş, “ÖDP’yi tekrar etmek istiyorlar. Ancak 1996’da yapılanı 2000’lerda yapmak mümkün değildir” dedi. Sosyalizmin yenildiği bir dönemde sol kesimleri asgari bir program etrafında birleştirme iddiasıyla ortaya çıkan ÖDP projesinin o günün koşullarında doğru olduğunu savunan Taş, “Bugün ise sorgulanan sosyalizm değil, kapitalizm. Düzen krizini geliştirebilmenin koşulları gelişiyor. Bugün anti-kapitalist ve anti-emperyalist bir ÖDP’ye ihtiyaç var. Tabii ki, bu enternasyonalist bir anlayışla yapılmalı, ulusalcı bir anlayışla kesinlikle değil” değerlendirmesin de bulundu.
Uras ve arkadaşlarının solda boşluk derken kast ettiklerinin aslında sosyal demokrat alanda bir boşluk olduğunu ifade eden Alper Taş, “CHP’nin daha solunda, bildik manada sosyal demokrat kesimlerle birlikte yenilenme anlayışı. Buna Kürt hareketini katıyorlar. Kürt hareketiyle daha doğrudan birleşmekten çok, Kürt hareketiyle birleşebilecek bir oluşum oluşturmayı amaçlıyorlar. Temel amaç 2011’de Ufuk Uras’ın Meclis’e gittiği gibi soldan bazı isimleri taşımak.”
Taş, kendilerinin ise, işçi hareketi gibi, genç hareketi gibi belli başlı toplumsal kesimlere dayanmadan yenilenmenin mümkün olmadığını düşündüklerini dile getirdi. Uras ve arkadaşlarının yukarıdan bir zemin oluşturarak politika yapmayı tercih ettiklerini, kendilerinin ise, aşağıda örgütlenen bağımsız, sosyalist, devrimci bir hareket inşa etmek istediklerini söyledi. “En önemli ayrım noktalarımızın başında da bu geliyor” diye Taş, ÖDP’nin anti-militarist, feminist ve ekolojist yönünü de sürdüreceklerine vurgu yaptı. Taş, Uras kanadının girdiği yeni sürecin ise, ÖDP’nin solunda değil, sağında bir arayış olarak değerlendirdi.
AÇIKLAMA 17 HAZİRAN’DA
ÖDP’den Ufuk Uras ile birlikte ayrılacak olan parti meclisi üyelerinden biri de, istifalarına ve yeni sürece ilişkin açıklamanın 17 Haziran günü Ufuk Uras tarafından Meclis’te yapılacağını bildirdi. Ayrılma gerekçelerinin köklü ideolojik, politik, örgütsel farklılaşmalara dayandığını ifaden eden bu PM üyesine göre, siyaset tarzı bakımından da iki kanat arasında ciddi bir fark bulunuyor. Ufuk Uras’ın, şu ana kadar girdikleri yeni arayışla ilgili yaptığı açıklamaların yeterli olduğunu dile getiren PM üyesi, detaylı açıklamanın 17 Haziran’da yapılacağını dile getirdi.
ÖDP’nin yaşadığı kilitlenmeyi çözmek için, 1 Şubat günü gerçekleştirdiği konferansta tarafların birlik mesajları verdiklerini ve Ufuk Uras ile yeni genel başkan Hayri Kozandoğlu’nun öpüşerek fotoğraf verdiklerini hatırlattığımızda ise, bu fotoğrafın siyasi bir nezaket icabı verildiğini söyledi.
Birçok ilde istifalar gerçekleştiği görüştüğümüz bu parti meclisi üyesi tarafından da doğrulandı.
Aras kanadı, ÖDP Parti Meclisi’nde şu anda 28 kişiyle temsil ediliyor. Bu kişilerden biri hariç diğerlerinin istifa edeceği dile getirilirken, istifa tarihi açısından ise, şu anda bir açıklama yapmanın uygun olmayacağı belirtildi.
Ufuk Uras ve arkadaşları başlatmak istedikleri yeni oluşum için, şu ana kadar, SHP, 10 Aralık Hareketi, Alevi çevreleri, Yeşiller ve çeşitli sosyal demokrat çevrelerle görüşmeler yaptı. Bu arayışın hangi bileşenlerle nasıl bir yapıyı ortaya çıkaracağı ise, önümüzdeki günlerde yanıtlanacak gibi görünüyor. (İstanbul/EVRENSEL)

Fatih Polat
www.evrensel.net