İnternet’te sansür ve yasaklar tartışıldı

Alternatif Bilişim tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’de internet, yasaklar ve çözüm arayışları” başlıklı panele katılan Prof. Dr. Mustafa Akgül...


Alternatif Bilişim tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’de internet, yasaklar ve çözüm arayışları” başlıklı panele katılan Prof. Dr. Mustafa Akgül, Türkiye’nin İnternet’te yasaklar ve sansür uygulayarak üçüncü dünya ülkesi olmayı seçtiğini söyledi.
Alternatif Bilişim Girişimi tarafından İstanbul Barosu Orhan Apaydın Konferans Salonu’nda düzenlenen panelde “Türkiye’de İnternet, yasaklar ve çözüm arayışları” konusu masaya yatırıldı. Panelde konuşan Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Akgül, dünya ve Türkiye’de İnternet’in tarihçesini anlattı. Günümüzde Türkiye’de 30 milyon İnternet kullanıcısının olduğunu söyleyen Akgül, Türkiye’de hala yüzde 65’lik bir kesimin İnternet’i hiç kullanamadığını, yüzde 22’lik bir kesimin ise İnternet’i hiç duymadığını belirtti. Kadınların yüzde 24’ünün ve kırsal kesimdeki kadınların ise sadece yüzde 12’sinin İnternet’i kullandığını aktaran Akgül, Türkiye’de İnternet konusunda siyasi bir dağınıklığın olduğunu söyleyerek, sahiplenme konusundaki yetersizlikleri eleştirdi. İnternet’in kaygan bir yapı olduğu için sürekli değiştiğini ve hukuki takibin zor olduğunu dile getiren Akgül, “Bu konuda 2000 yılında çıkarılan TCK’da eksiklikler var. Ama hükümetçe sivil toplum örgütlerinin bu konudaki öneri ve görüşleri göz ardı edildi” dedi. İnternet ortamındaki sansüre değinen Akgül, Türkiye’nin gelişmiş batı ülkelerinden ayrılarak sansür ve yasakçı olarak 3. dünya ülkesi olmayı tercih ettiğini söyledi.
DEVLET KONTROL ETMEYE ÇALIŞIYOR
Güvenlik güçlerinin var olan koşullarla “Çocuk Pornosu”na girişleri tespit etmesinin mümkün olmadığını belirten Akgül, “Bunu yapması için Google’den daha karmaşık bir yapıyı oluşturması gerekir. Ama bunun da mümkün olmadığını biliyoruz” diye konuştu. (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net