Yol-İş ikramiyelerin ödenmemesine tepkili

KÖY Hizmetleri’nin tasfiye edilmesinin ardından İl Özel İdarelerine bağlı olarak çalışmaya başlayan işçilerin mayıs ayı başında ödenmesi gereken ikramiyeleri hâlâ ödenmedi.


KÖY Hizmetleri’nin tasfiye edilmesinin ardından İl Özel İdarelerine bağlı olarak çalışmaya başlayan işçilerin mayıs ayı başında ödenmesi gereken ikramiyeleri hâlâ ödenmedi. Durumun endişe verici olduğunu belirten Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar, “Biz sadaka istemiyoruz. TİS ile güvence altına alınan kazanılmış haklarımızı istiyoruz” dedi.
5 YILLIK SÜRE DOLMADI
Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 2005 yılında kapatılırken, Kocaeli ve İstanbul hariç tüm personel ve teçhizatı ile birlikte İl Özel İdarelerine devredildi. İşçilerin ücret, ikramiye ve diğer alacaklarının da yasal düzenlemeyle merkezi bütçeden karşılanması kararlaştırıldı. Daha sonra 5779 sayılı Kanun’la yapılan yeni düzenlemede, ödemelerin 5 yıllık süreyle merkezi bütçeden karşılanacağı, bu sürenin Bakanlar Kurulu kararıyla 5 yıl daha uzatılabileceği belirtilmişti.
Ancak daha 5 yıllık süre dolmadan, hükümet, 2009 yılı bütçesini hazırlarken Maliye Bakanlığı tarafından İl Özel İdarelerine gönderilecek ödeneklerde bakanlığa 3’te 1 oranında kesinti yapma yetkisi verdi. İl Özel İdareleri, bütçelerini 2008 Kasım ayında hazırladıktan sonra hükümet tarafından Aralık ayında gündeme getirilen bu düzenleme, işçiyi mağdur etti. İşçilerin mayıs ayı başında almaları gereken ikramiyeler hâlâ ödenmedi.
İŞÇİ EMEKLİLİĞE ZORLANIYOR
Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay ile birlikte Türk-İş Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Ramazan Ağar, söz konusu düzenlemenin aralık ayında yapılmış olmasına rağmen, yerel seçim sonrasında uygulamaya konduğuna dikkat çekti. Ağar, özellikle yeterli geliri olmayan illerde büyük sıkıntılar yaşanacağı uyarısında bulundu. Yatırım yapılmaması halinde köylünün hizmet alamayacağını kaydeden Ağar, vatandaş ile işçinin karşı karşıya getirilmek istendiğini söyledi. Ağar, ücretini, ikramiyesini, seyyar görev tazminatını, kıdem tazminatını, mesai ücretini eksik alan işçinin, mağdur duruma düşürülerek emekli olmaya zorlandığını ifade etti.
HÜKÜMET SÖZÜNÜ UNUTTU
Hükümetin görevinin sorun yaratmak değil çözmek olduğunu vurgulayan Ağar, Başbakan ve hükümet sözcülerinin “İşçilerin, işverenin dışında kimse değişmeyecek” yönündeki sözlerini tutmadıklarını belirtti. Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay da, konuyla ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve ilgili bakanlarla görüştüklerini bildirdi. Sorunun daha da büyümesinden korktuklarını belirten Atalay, “Şu bilinmelidir ki, bundan sonra para varsa iş var” dedi. (ANKARA)

‘KIDEM TAZMİNATINI KONUŞMAYIZ’
Kamu TİS görüşmelerinde hükümetin önerdiği zam oranının kabul edilebilir tarafı olmadığını söyleyen Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, kıdem tazminatı konusunda is eşunları söyledi: “Türk-İş olarak kıdem tazminatımızı konuşmayacağımızı söyledik. Kıdem tazminatı gibi bir sıkıntımız, gündemimiz yok.” Atalay, “Kayıt dışı çalışan, sigortasız işçi çalıştıran, kıdem tazminatının ‘K’sinin olmadığı yerler var. Sıkıntı varsa hükümet ve işverenler önce oralara baksınlar” dedi.
www.evrensel.net