Akman istifa etmiyor

DENİZ Feneri soruşturmasında malvarlığına tedbir konulan RTÜK Başkanı Zahid Akman, istifaya yanaşmıyor.


DENİZ Feneri soruşturmasında malvarlığına tedbir konulan RTÜK Başkanı Zahid Akman, istifaya yanaşmıyor. RTÜK’ten de konuya ilişkin açıklama geldi. Bugün toplanacak olan RTÜK’te Akman’ın üyeliğinin düşürülmesi istenecek.
Uzun süredir tartışılan Akman’ın durumuna ilişkin RTÜK tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ‘Hükümet Akman’ın istifasını gerçekten istese bugüne kadar onların her istediğini yapan, hiçbir isteklerini geri çevirmeyen AKP kontenjanından seçilen RTÜK üyeleri bu isteği de geri çevirmez’ sözlerine tepki gösterildi. “RTÜK Radyo ve Televizyon faaliyetlerine düzenlemek amacıyla özerk ve tarafsız kamu tüzel kişiliğine sahip bağımsız bir idari otoritedir” denilen açıklamada, “Bugüne kadar tamamen kanunilik ilkesi doğrultusunda, bağımsız olarak hukuk devleti anlayışı içinde görevlerini yürüten Üst Kurul üyeleri ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu bundan sonra da hiçbir makam ve merciden emir almadan görevlerini sürdüreceklerdir” denildi.
Zahid Akman’ın başkanlık görevi 14 Temmuz’da doluyor ama 2013’e kadar RTÜK üyesi. Üyelik için kritik gün ise bugün. RTÜK bugün toplanacak ve CHP kontenjanından seçilen üyeler toplantıda Akman’ın üyeliğinin düşürülmesini isteyecek. CHP kontenjanından seçilen üyeler, Akman’ın Kanal 7 televizyonu, Radyo 7 ve Armada alışveriş merkezinin ortağı olan Hayat Yapı Limited Şirketleri’ne ortak olmasının yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle, Akman’ın üyeliğine karşı çıkıyor. Akman’ın üyeliğinin düşmesi için 9 üyeden 5’inin ‘evet’ demesi gerekiyor.
İSTİFAYA NİYETİ YOK
Akman’ın dün ziyaretçileri vardı. Televizyon Yayıncıları Derneği’nin yeni genel kurulu, Akman’a nezaket ziyareti yaptı. Görüşmenin ardından ATV Genel Müdürü Fatih Edipoğlu, görüşmenin içeriğine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Görüşme sırasında, Akman’ın yeniden başkanlık için aday olup olmayacağı konusunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Edipoğlu, Akman’ın, “Yeni arkadaşlar 15 Temmuz’da göreve başlayacak, ben de bir daha başkanlık için aday olmayacağım” dediğini aktardı. Edipoğlu, “Üyeliği devam edecek bildiğim kadarıyla” ifadelerini kullandı. ANKARA
www.evrensel.net