Şubeler Türk-İş’e yürüyecek

Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu’na üye sendikalar, kamu toplusözleşme görüşmelerindeki Türk-İş’in tutumunu protesto edecek.


Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu’na üye sendikalar, kamu toplusözleşme görüşmelerindeki Türk-İş’in tutumunu protesto edecek.
Cuma günü saat 19.00’da AKM önünde toplanacak olan işçiler, Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği’ne yürüyüş gerçekleştirecek. Türk-İş’in hem kamu toplusözleşme görüşmelerindeki sessizliği, hem de yaşanan kriz karşısında yaptığı “Pazara çıkın” açıklaması protesto edilecek.
Yol-İş 1 No’lu Şube Başkanı Erdem Arcan, yürüyüşlerinin asıl hedefinin AKP Hükümeti olduğunu belirterek, “Türk-İş’i sessiz kalmamaya çağıracağız” dedi. Türk-İş’in bu yaşananlar karşısında sessiz kalmasının kendilerini rahatsız ettiğini belirten Arcan, Türk-İş’i aktif olmaya çağıracaklarını söyledi.
Arcan, “Sefalet zammına, kıdem tazminatı gaspına, işten atılmalara karşı pazara değil sokağa, mücadele çağırıyoruz, pankartı ile yürüyeceğiz. Eylemimiz bu pankart altında bütün sendikalara açık. Bütün şubeleri katılmaya çağırıyoruz” diye konuştu.
MÜCADELE SAHASI GENİŞLESİN
Harb-İş Anadolu Yakası Şube Başkanı Hüseyin Över, “Toplusözleşmelerle ilgili eylem yapacağız. Toplusözleşme sürecinin tıkanması, bu sürecin aşılması noktasında birlikte hareket etmek, Türk-İş’in taleplerine sahip çıkması, arkasında durmasını isteyeceğiz. Eğer onlar bu taleplerin arkasında dururlarsa işçiler olarak bizler de bu talepler için mücadelenin içinde olacağımızı duyuracağız” diye konuştu.
AKP Hükümeti’ne de kamu toplusözleşmelerinin masa başında bitirilmesi için çağrıda bulunacaklarını aktaran Över, kıdem tazminatına yönelik saldırıları da protesto edeceklerini kaydetti. Över, Türk-İş’i öne geçirerek mücadele sahasının genişlemesini sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Bu eylem için Türk-İş’e bağlı bütün sendikalara katılım çağrısı yaptıklarını dile getiren Över, “Ama önümüzdeki süreçte memur sendikalarının Türk-İş ile ortak mücadele etmeleri konusunda çağrımız olacak. Taleplerimizin karşılanması için kamu emekçilerinin toplu görüşme süreciyle bu sürecin birleştirilmesi çağrısını yapacağız” diye konuştu.
TÜRK-İŞ’İN TUTUMUNU ELEŞTİRECEĞİZ
“Bu eylemin iki temel nedeni var. Kamu sözleşmelerine yönelik Türk-İş’in tutumu; krizle ilgili yapılanlar; ‘pazara çık’ önerisi, teşvik paketine dair söylemler, bir bütün olarak sessizliğe karşı bir tepki örgütlemeyi düşündük” diyen Haber-İş 1 No’lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu, Türk-İş’e bağlı sendikaların konfederasyonlarına yönelik tepkiyi göstereceklerini kaydetti. Kendi konfederasyonlarının tutumunu eleştirmek için eylem yaptıklarını, bu nedenle diğer sendikalara bir çağrıda bulunmayacaklarını belirten Dokuyucu, diğer sendikalardan, memurlardan katılımın kendilerini sevindireceğini, ancak sadece Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu’nun pankartı olacağını ifade etti.

ŞUBE OLARAK ORADA OLACAĞIZ
Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Nebat Bukrek:
Türk-İş şubelerinin Taksim’de yapacağı eylemi kitlemize duyurduk, şube olarak katılacağız. Yönetim toplantısında; son süreç, Türk-İş’in pazara çıkma demeçleri ve krizle ilgili bir değerlendirme yaptık. Böylesi bir dönemde işçilerin yanında olmanın doğru olacağına karar verdik. Şubemizin bu kararını KESK’e bağlı diğer şubelerle de paylaşacağız.
Gökhan Durmuş
www.evrensel.net