Aydınlar ve işçiler birleşti

Türkiye Yazarlar Sendikası’nın çağrısıyla bir araya gelen aydınlar, Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde yaşanan iş cinayetlerine karşı işçilere destek vermek için Tuzla’daydılar. Tersaneler Bölgesi’nde, geçen pazartesi günü iş cinayetinin yaşandığı Çelik Tekne Tersanesi önünde bir araya gelen aydınlar ve tersane işçileri, ölümlere tepki gösterdiler.


Türkiye Yazarlar Sendikası’nın çağrısıyla bir araya gelen aydınlar, Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde yaşanan iş cinayetlerine karşı işçilere destek vermek için Tuzla’daydılar. Tersaneler Bölgesi’nde, geçen pazartesi günü iş cinayetinin yaşandığı Çelik Tekne Tersanesi önünde bir araya gelen aydınlar ve tersane işçileri, ölümlere tepki gösterdiler.
Yazarlar Sendikası’nın çağrısıyla dün saat 11.00’de Haydarpaşa Tren İstasyonu’nda bir araya gelen aydınlar, buradan banliyö treniyle İçmeler Tren İstasyonu’na geçtiler. Yakalarına siyah bant takan ve siyah pankart açan aydınlar, 2 kilometrelik yolu yürüyerek tersane önüne geldiler. Aydınları, burada sendikacılar ve siyasi parti temsilcileriyle işçiler karşıladı. Eyleme; Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Sekreteri Tevfik Taş, Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Tekin Sürek, PEN Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Halil İbrahim Özcan, Adnan Özyalçıner, Sennur Sezer, Ali Karagöz ve Evrensel Kültür Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cavit Naci Tarhan gibi şair ve yazarların yanı sıra Harb-İş Anadolu Yakası Şube Başkanı Hüseyin Över, yönetim kurulu üyeleri, Limter-İş Genel Başkanı Cem Dinç, Emekli Sen üyeleri, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu, il yöneticileri ve parti üyeleri katıldı.
‘BİR ZİHNİYETİ PROTESTO EDİYORUZ’
“Buraya bir zihniyeti protesto etmek için geldik, tersane işçilerine destek olmak için geldik” diyen Tevfik Taş, “70’lerde bir patron, köpeği ölünce keşke 500 işçim ölseydi diye ilan vermişti, burada yaşananlar da bu zihniyetin ürünü” diye konuştu. Çelik Tekne’de ölen işçilerin küçük bir havalandırma deliği açılmadığı için öldüğünü anlatan Taş, “Kriz diye 20 bin işçiyi işten atanlar bu ölümlerden sorumludur” diye konuştu. Tersane işçilerine destek için geldiklerini tekrarlayan Taş, “Ancak burada sorunların çözümü, işçilerin, sendikaların birliğinden geçiyor” diye konuştu.
MÜCADELE ÇAĞRISI
Daha sonra söz alan Şair-Yazar Sennur Sezer, kendisinin de eski bir tersane işçisi olduğunu anlattı. 5.5 yıl çalıştığı askeri tersanede sadece iki yaralanmalı kaza olduğunu hatırlatan Sezer, tersanelerde yaşananların kabul edilemez olduğunu söyledi. Tuzla’da yaşananların ancak işçilerin, sendikaların, emek dostlarının ortak mücadelesi ile çözülebileceğini vurgulayan Sezer, herkesi göreve çağırdı. Yazar Adnan Özyalçıner ise aydınların, işçilere ve mücadelelerine destek vermeye devam edeceğini dile getirdi. Uygarlığın tüm değerlerini yaratan işçilerin bu değerlerden eşit şekilde yararlanamadığını söyleyen Özyalçıner, bu mücadelede aydınların işçilerle olacağını dile getirdi. Şair Ali Karagöz ise bir şiirini okuyarak işçilere destek verdi.
GURUR DUYDUK
Kendilerine verilen destekten gurur duyduklarını söyleyen tersane işçisi Ali Doğan, bugüne kadar ölen 124 arkadaşlarının patronların ihmali nedeniyle yaşamlarını yitirdiğini dile getirdi. Sorunlarının birlikte mücadele ile çözüleceğini bildiklerini belirten Doğan, aydınlara teşekkür etti.
Aydınlar, konuşmaların ardından protesto amacıyla tersane önüne siyah bez bıraktılar.
Bu arada Limter-İş de Çelik Tekne Tersanesi önünde dün sabah protesto eylemi yaptı. (İstanbul/EVRENSEL)

SÜLEYMAN KIRKGÜL DE HAYATINI KAYBETTİ
Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde bulunan Çelik Tekne Tersanesi’nde pazartesi günü meydana gelen patlamada ağır yaralanan Süleyman Kırkgül de hayatını kaybetti. Patlamada vücudunda ağır yanıklar oluşan ve Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan Kırkgül dün öğleden sonra hayatını kaybetti. İki gündür tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Kırgül, dün Ordu Mahallesi Çamçeşme mevkisinde bulunan Çınardibi Camisi’nde kılına ikindi namazının ardından toprağa verildi.

TERSANE PATRONLARINA TEPKİ
Evren Turgut (Mertakışkan İşyeri Temsilcisi): Tersanede iş cinayeti yeni değil, sürekli yaşanıyor. Patronlar tepkiler karşısında kısmi önlemler alıyor gibi gözüküyorlar, ancak bu önlemlerin göstermelik olduğunu bir kez daha gördük. Tersanelerdeki iş cinayetlerine son vermek için sendikaların işçilere sahip çıkması ve büyük eylemler örgütlemesi gerekiyor.
Murat Yılmaz (ABB İşyeri Temsilcisi): Yaşanan iş cinayetini kınıyoruz, ancak bu yeterli olmuyor. Sendikaların ve farklı işkollarındaki örgütlü işçilerin tersane işçileriyle dayanışma içerisinde olması gerekiyor.
Tersane patronları hükümetten destek alarak saldırılarını her geçen gün daha da pervazsız bir şekilde sürdürüyor, ancak bunun karşısında tersane işçileri örgütsüz. Bu nedenle işçilerin örgütlenerek, sendikalaşarak tersane patronlarının karşısında dik durması gerekiyor. Dışarıdan verilecek olan destek de yeterli olmayacaktır aksi halde. Tersanelerde yaşanan iş cinayetleri dışında işçi sınıfına yönelik saldırılar da artıyor. Kriz gerekçe gösterilerek yüzlerce işçi kapının önüne konuluyor. Bu saldırıları aşmanın tek yolu; sendika, konfederasyon, örgütlü örgütsüz işçi ayrımı yapmadan birleşik mücadeleyi örgütlenmekten geçiyor.
Ümit Aydın (Sinter Metal işçisi): Birleşik Metal-İş’te örgütlendiğimiz için aylardır kapının önünde direnişteyiz. Patronlar her yerde aynı. Tuzla tersanelerinde yaşanan cinayetlerin nedeni patronların kâr hırsıdır. İş cinayetlerine kurban giden, hak aradıkları için ekmekleri ellerinden alınan işçilere, bu kriz ortamında mücadele etmekten başka bir seçenek kalmıyor.
Halit Yıldırım (Sinter Metal işçisi): İşçilerin tek dostu yine işçilerdir. Bunun için hiç vakit kaybetmeden tersaneler için çeşitli eylemler örgütlenmesi gerekiyor.
Hasan Ceylan (İMES işçisi): İMES’te her gün küçük çaplı iş kazaları oluyor. Tersane patronları kâr hırsları uğruna işçilerin ölmesini göze alıyorlar. İşçilerin bu pervasızlığa ve acımasızlığa karşı ortak hareket etmekten başka çareleri yok. 1 Mayıs günü ayrışan konfederasyonlar, en azından bu yaşananlar karşısında ortak hareket etmeli.
Hakan Tangaç (Penta İşyeri Temsilcisi): İşçi sağlığı önlemlerinin göstermelik değil, gerçekten alınması gerekiyor. Sendikaların da kölece çalışma koşullarına karşı tepkilerini ortaya koymaları lazım.

GEREKLİ ÖNLEMLER HEMEN ALINSIN
MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, tersanelerde meydana gelen kazalarda sorumluluğun sadece işçi eğitimsizliği olmadığını, kazaların yüzde 70’inin işveren kaynaklı olduğunu bildirdi. Ünsal Tuzla tersanelerinde yaşam hakkına ve bununla beraber güvenli ve sağlıklı çalışma koşulları haklarına yönelik insan hakları ihlallerinin sürdüğünü, her gün çeşitli zehirlenmeler, sakatlıklar ve uzun süreli sağlık kayıpları olan tersanelerde ölümle sonuçlanan insan hakkı ihlallerinin sayısının da önemli ölçüde arttığını ifade etti. ANKARA
www.evrensel.net