İlk öğrenciler 2010’da

Prof. Dr. Omay, YÖK’ün başvuruyu onaylaması durumunda öğretime başlayacaklarını kaydetti. 40 öğrencinin alınacağı bölümde 2 öğretim görevlisi görev yapacak.


Mardin Artuklu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde “Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü” açılması için başlatılan ön hazırlıklar tamamlandı. Yaklaşık 2 yıl önce kurulan ve ismini kente çok sayıda tarihi miras bırakan Artukoğulları Beyliği’nden alan Mardin Artuklu Üniversitesi, Ortadoğu’nun en büyük “sosyal bilimler üniversitesi” olma hedefiyle çalışmalarına hızla başladı.
Üniversite, Türkiye’nin ilk Kürt Dili ve Edebiyatı ile Süryani Dili ve Edebiyatı bölümlerinde öğretim vermeye hazırlanıyor. Rektör Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Mardin-Diyarbakır karayolunun 12. kilometresinde tahsis edilen 4 bin 300 dönümlük alanda bir üniversite yerleşkesi kurulacağını belirterek, temel atma çalışmalarına kısa süre sonra başlanacağını söyledi. Omay, Mardinlilerin de üniversitenin açılmasını desteklediklerini belirtti. Rektör Omay, şu anda Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi’ndeki öğrencilerinin Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde eğitim gördüğünü kaydederek, Fen Edebiyat Fakültesi için de 50’ye yakın araştırma görevlisi aldıklarını bildirdi.
ÖN HAZIRLIKLAR
TAMAMLANDI
Artuklu Üniversitesi’nin vizyonunu ve ufkunu “sosyal bilimler üniversitesi” olarak belirlediklerini ve bu üniversitenin, Ortadoğu dillerinde eğitim yapan bir uluslararası üniversiteye dönüşebileceğini umut ettiklerini kaydeden Omay, bu amaçla Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde Kürtçe, Arapça, Farsça ve Süryanice bölümler oluşturacaklarını ifade etti.
Prof. Dr. Omay, bunun için ilk başta dünyada üzerinde yeteri kadar durulmamış “Kürtçe ve Süryanice” dillerine öncelik vermeyi kararlaştırdıklarını anlatarak, söz konusu dillerin bölgede konuşulduğunu kaydetti. Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün öncelikle kurulması için çalışmaların devam ettiğini belirten Prof. Dr. Omay, YÖK’e başvuru yapacaklarını kaydetti.
YÖK’ün onayının ardından 2010 yılında öğretime başlamayı planladıklarını ifade eden Prof. Dr. Omay, “Bunun için Irak’ın kuzeyindeki Dohuk ve Kerkük üniversiteleri ile Arapça bölümü için de Şam Üniversitesi ile ön anlaşma imzaladık. Kürt Dili ve Edebiyatı için bize hoca desteği verecekler. Onların da bizden Türk Dili ve Edebiyatı bölümü kurulması konusunda talepleri oldu. Biz de bu konuda onlara destek vereceğiz. Süryani Dili ve Edebiyatı ile ilgili Süryanice eğitim yapan bölümlerle ilişki kuruyoruz” dedi.
40 öğrencinin alınacağı Kürt dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Adak ile Ankara Bilkent Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Selim Temo Ergül görev yapacak. Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde görev alacak olan Yrd. Doç. Dr. Selim Temo Ergül, Kürtçenin Kırmanci, Sorani, Zazaki ve Gorani olmak üzere 4 lehçesi bulunduğunu belirtti.
Kürt edebiyatının klasik olarak MS 7. yüzyıldan sonra başlayan ve çok sayıda yazarı, şairi, divanı, mesnevisi ve mevlidi bulunan bir edebiyat olduğunu ve modern edebiyata uyarlandığını söyleyen ve bölümde master ve doktora bölümlerinin de olacağını kaydeden Ergül, eğitime hazır olduklarını ifade etti. (MARDİN)
www.evrensel.net