Bu paraya yeni bir kanal kurulurdu

TRT ile One Ajans’ın yaptığı sözleşme kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. TRT ile One Ajans’ın yaptığı sözleşmenin ayrıntıları açığa çıktı.


TRT ile One Ajans’ın yaptığı sözleşme kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. TRT ile One Ajans’ın yaptığı sözleşmenin ayrıntıları açığa çıktı.
TRT’nin ajansa ödeme yapacağı programların isimleri şöyle:
* Haftada 5 gün, günde 3 defa yayınlanacak ve süresi 45 dakika olacak “Dünyamız Detay” programı
* Haftada 1 gün yayınlanacak ve 45 dakika sürecek “TRT Dünya Raporu”
* Haftada 5 gün, günde 2 defa yayınlanacak “Gümüş Hilal” isimli kültür programı...
TRT, bu programlardan ilki olan “Dünyamız Detay” programı için One Ajans’a 3 yıl için 9 milyon 945 bin avro+KDV ödeyecek. Bu durumda program başına 4 bin 250 avro+KDV ödemiş olacak.
TRT, Dünya Raporu haberi için ise 3 milyon 315 bin avro+KDV ödeyecek. Bu durumda program başına 21 bin 250 avro+KDV ödenmiş olacak.
Gümüş Hilal programı için ise 3 milyon 978 bin avro+KDV ödenecek. Bu durumda ise program başına 2 bin 550 avro ödenmiş olacak.
TRT ile One Ajans arasında yapılan sözleşmede ödenen miktarlar bunlar. Bu durumda TRT, One Ajans’a yaklaşık 17 milyon avro+KDV ödemiş olacak.
HABER-SEN’DEN TEPKİ
TRT’nin sözleşmesine tepki gösteren Haber-Sen Genel Başkanı şu açıklamayı yaptı: “Sözleşmeye göre TRT’nin One Ajans’a 3 program için 17 milyon avro+KDV ödeyeceği ‘odatv.com’ adlı haber sitesinde belgeleriyle yayınlandı. Her biri yaklaşık 7 milyon avroya mal olan üç program... Yani, dövizden TL’ye çevirirsek, yaklaşık 45 trilyon TL. Dünya yayıncılık tarihine armağan olsun. Bu skandala rağmen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de tartışmalı RTÜK Başkanı Zahid Akman gibi koltukta oturmaya devam edecek. Bu paraya yeni bir kanal kurmak da mümkün, kurulu bir kanalı almak da mümkün. Hatırlayın, Tuncay Özkan Kanaltürk’ü borçları dahil yaklaşık 40 trilyon liraya satmıştı.” (ANKARA)
www.evrensel.net