İstanbul’da üzülen yok!...

Birçok olay nedeniyle kamuoyunda istifası istenen Celalettin Cerrah’ın, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden Osmaniye Valiliği’ne atanması; geçmişte kendisiyle aynı koltuğu paylaşan Mehmet Ağar ile Necdet Menzir’in daha sonra bakanlığa kadar yükselmesini, Hayri Kozakçıoğlu’nun da milletvekili koltuğuna oturmasını akıllara getirdi.


Birçok olay nedeniyle kamuoyunda istifası istenen Celalettin Cerrah’ın, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden Osmaniye Valiliği’ne atanması; geçmişte kendisiyle aynı koltuğu paylaşan Mehmet Ağar ile Necdet Menzir’in daha sonra bakanlığa kadar yükselmesini, Hayri Kozakçıoğlu’nun da milletvekili koltuğuna oturmasını akıllara getirdi.
CERRAH VALİ OLDU
22 il valiliğine ve 8 merkez valiliği kadrosuna yapılan atamalara ilişkin kararname, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Valiler kararnamesinde en dikkat çekici isim, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden Osmaniye Valiliği’ne atanan Celalettin Cerrah oldu.
Emniyet müdürlüğü yaptığı dönemde İstanbul’da polisin uygulamaları ve Hrant Dink cinayeti gibi önemli olaylarla tartışılan Cerrah’ın vali olarak atanması, daha sonraki kariyerinin önünü açarken, ilk olarak küçük bir ile vali atanması ise hükümetin Cerrah’a karşı oluşan tepkileri de “dikkate aldığı” gibi bir görüntü vermek istediği biçiminde yorumlandı.
‘İSTANBUL’A
DÖNEBİLİR’ İDDİASI
Cerrah’an vali yapılması, dün Ankara kulislerinin önemli gündemlerinden birini oluşturdu. Hürriyet gazetesinden Saygı Öztürk’ün haberine göre İstanbul emniyet müdürünün Osmaniye Valiliği’ne atanması, bazı çevrelerde “tenzil-i rütbe” olarak belirtilmesine rağmen, yetkililer ve konunun uzmanları, “Cerrah vali yapılarak ödüllendirildi. Yeniden İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ‘vali unvanlı’ olarak atanmasında da bir engel yok. Cerrah yakında yeniden İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne atanabilir” dediler. Hasan Özdemir’in de İstanbul Valiliği’nden Ardahan Valiliği’ne verildiğini, kısa bir süre sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne “vali unvanlı” olarak atandığını hatırlatan yetkililer, Cerrah için de benzer bir uygulamaya gidilebileceğini, bunun için yasal bir engel bulunmadığını söylediler. Necdet Menzir için de benzer bir uygulama gerçekleştirilmişti. Emniyet mensupları, Cerrah’ın vali unvanı almasıyla birlikte önemli dokunulmazlıklar da elde ettiğini belirttiler. Cerrah, hakkında cumhuriyet savcısı soruşturma açamayacak, yargılaması da sadece Yargıtay’da yapılabilecek. Ayrıca, il emniyet müdürü 60 yaşına kadar çalışabilirken, vali kadrosuna geçtiği için 65 yaşına kadar çalışabilecek.
AĞAR, MENZİR VE
KOZAKÇIOĞLU
İstanbul emniyet müdürlüğü görevini Cerrah’tan önce yürüten ve benzer nedenlerle kamuoyunda tepki toplayan başka isimler de, valilikten başlayarak milletvekilliğine ve bakanlığa kadar yükselmişlerdi. Mehmet Ağar, 1980 Ocak ayında İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdür Muavini, 1981’de Asayiş Şube Müdürü olarak görev yapmış; 1984-88 arasında Terör ve Asayişten Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı olarak çalışmış ve 1988’de Ankara emniyet müdürlüğüne, 1990’da İstanbul emniyet müdürlüğüne getirilmişti. 1992’de Erzurum valiliğine, bir yıl sonra da emniyet genel müdürlüğüne atanan Ağar, Erzurum Valisi iken, o dönem firarda olan Bahçelievler katliamı sorumlularından Haluk Kırcı’nın nikah şahitliğini yapmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Özel Harekat Dairesi’nin kurulmasını ve PKK’ye karşı polisin de kırsal alanda jandarma ile birlikte operasyonlara katılmasını sağladığı için [2] “polisin Genelkurmay başkanı” diye anılan Ağar, 24 Aralık 1995 genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi’nden Elazığ milletvekili oldu. Ağar, içişleri bakanlığı da yaptı. Ağar, Tansu Çiller’den sonra DYP’nin genel başkanlığını da yaptı. Necdet Menzir de, önce Kocaeli’nde emniyet müdürlüğü yapmış, 1992 yılında da İstanbul emniyet müdürlüğü görevine getirilmişti. Görevinden istifa edip 1995 seçimlerinde politikaya girerek DYP’den İstanbul milletvekili seçilen Menzir, 1997’de hükümete girip ulaştırma bakanlığı yaptı. Menzir’in, İstanbul emniyet müdürlüğü döneminde gözaltı, işkence, gözaltında kaybetmeler ve “ölü ele geçirmeler” hızlanmıştı. Hayri Kozakçıoğlu da, Erzurum valiliğinin ardından, İstanbul emniyet müdürlüğü görevine getirildi. Cerrah’ınki gibi tepki toplayan uygulamalar gerçekleştiren Kozakçıoğlu, Adana, Sakarya ve Diyarbakır valilikleri ile OHAL valiliği görevini yürütmüştü. İstanbul valisi olarak da görev yapmış olan Kozakçıoğlu, Mehmet Ağar ve Necdet Menzir ile aynı seçimlerde, aynı partiden İstanbul milletvekili oldu.
Eski polis şeflerini Meclis’e taşıyan Çiller’in DYP’si, bu özelliğiyle çok tartışılmıştı. İzlediği yol, kendisinden önce aynı görevi yürütmüş olan ‘ağabeyleri’nin yolu ile benzerlikler gösteren Cerrah’ın, bundan sonra hangi görevlere getirileceği ise merak konusu.
(İstanbul/EVRENSEL)

CERRAH’IN İCRAATLARI
6 yıl boyunca İstanbul emniyet müdürlüğü görevini yürüten Celalettin Cerrah, görev süresi boyunca uygulamaları ve yaptığı açıklamalarla büyük tepki çekti.
* İstanbul, Neve Şalom ve Beth İsrail sinagoglarının bombalandığını öğrendiğinde milli maç için Letonya’daydı. 27 kişinin öldüğü saldırının ardından İstanbul’a dönmedi ve maçı izledi.
* Bundan 5 gün sonra, İngiliz Konsolosluğu ve HSBC Bankası’na bombalı saldırı düzenlendi. 20 kişi hayatını kaybetti. Cerrah, eylemcilerin yakalanamaması üzerine basını suçladı.
* “Silah kullanmak insanı rahatlatır, huzur verir, bizim gibilerin stresini alır” dedi; ilkokuldan itibaren çocuklarına silah kullanmayı öğrettiğini anlattı.
* Eylem ve gösterilere tahammülsüzlüğü ve uygulattığı şiddetle öne çıktı. Özellikle 2008 1 Mayıs’ı, hastaneye bomba atılması ve çok yoğun polis şiddetiyle akıllara kazındı. 2009 1 Mayıs’ında da benzer görüntüler yaşandı.
* 2006’da Lübnan’a asker gönderilmesini protesto eden gençlere yönelik linç girişimi için “Vatandaşın güzel bir tepkisi” dedi.
* Hrant Dink suikastında emniyet müdürüydü. Dink cinayetinin işleneceğine dair bilgi aylar öncesinden kendisine ulaşmasına rağmen önlem almamakla suçlandı. ‘İhmalle ölüme sebebiyet vermek’ten hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Ancak Bölge İdare Mahkemesi hakkında soruşturma izni vermedi. Cinayetinin ardından sarf ettiği “Örgüt bağlantısı yok, milliyetçi duygularla işlenmiş bir cinayettir” sözleri çok tartışıldı.
* 17 yaşındaki Münevver Karabulut’un katil zanlısı Cem Garipoğlu hâlâ bulunmamışken, Karabulut ailesini eleştirdi; bir röportajda “Kızlarını takip etselermiş” dedi.

TUNCELİ VALİSİ’NİN YERİ DEĞİŞTİ
22 il valiliğine ve 8 merkez valiliği kadrosuna yapılan atamalara ilişkin kararname, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni vali atamaları yapılan iller şöyle: Hatay, Kırklareli, Tunceli, Kars, Aydın, Nevşehir, Amasya, Konya, Şanlıurfa, Giresun, Uşak, Trabzon, Tekirdağ, Batman, Kırıkkale, Kars, Van, Sivas, Balıkesir, Malatya, Artvin, Osmaniye. Kararnamede en dikkat çekici şey Cerrah’ın Osmaniye Valiliği’ne atanması olurken, yerel seçimler öncesinde vatandaşlara ev eşyası dağıtılmasıyla ilgili tartışmalarla gündeme gelen Tunceli Valisi Mustafa Yaman da Giresun Valiliği’ne atandı. Van Valiliği’ne atanan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Münir Karaloğlu da AKP’nin öne çıkan bürokratlarından biri. Balıkesir, Hatay, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Şanlıurfa, Uşak ve Kırıkkale valileri, yeni kararname ile merkeze alındı. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ali Kolat Sivas Valiliği’ne atanırken, bazı kaymakamlar da valiliğe terfi ettirildi.
www.evrensel.net