Başbakanlık Basımevi’ne
grev kararını astılar

TÜRK-İŞ’e bağlı Basın-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu ve Resmi Gazete’nin basıldığı Başbakanlık Basımevi’ne grev kararı asıldı.


TÜRK-İŞ’e bağlı Basın-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu ve Resmi Gazete’nin basıldığı Başbakanlık Basımevi’ne grev kararı asıldı.
Kararı asmak için Basın-İş ve Türk-İş’e bağlı sendikaların yöneticileri dün sabah Resmi Gazete’nin de basıldığı Başbakanlık Basımevi önünde işçilerle bir araya geldiler. Burada konuşan Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Yakup Akkaya, sözleşmede yol kat edemediklerini, hükümetin teklifinin de kabul edilebilir olmadığını söyledi. Başbakan’ın açıklamalarında, “işçiyi enflasyona ezdirmeyeceğini” söylediğini aktaran Akkaya, açıklanan enflasyon rakamlarının çarşıya, pazara uymadığını söyledi. İşçi ücretlerinin fiyat artışları karşısında gerilediğini, işçi ücretine yapılan zam yüzde 10’u geçmezken, sadece vergi kesintilerinden doğan yüzde 8 kayıpları olduğunu vurgulayan Akkaya, ücret adaletsizliğinin ve reel kayıplarının giderilmesini istedi. Akkaya, taleplerinin karşılanmaması durumunda astıkları grev kararını uygulamaktan çekinmeyeceklerini ifade etti.
Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay da Türk-İş’te örgütlü 270 bin işçi adına yürütülen kamu sözleşmelerinin anlaşmazlık ve grev noktasına geldiğini, bu işçilerden 140 bini adına, ay sonunda grev ilanlarının işyerlerine asılmaya başlanacağını söyledi. Kıdem tazminatının gündeme getirilmesini de eleştiren Atalay, hükümetin, kayıt dışı çalıştırılan, sigortaları ödenmeyen işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesi için düzenleme yapmasını istedi. Hükümetin Türk-İş’in sesine kulak vermek zorunda olduğunu belirten Atalay, her belediye seçimleri sonrasında yaşanan sendika değiştirme baskısını da eleştirdi.
“2009’da bunlar yazıktır, günahtır, ayıptır” diyen Atalay, ülkeyi idare edenlerin, Başbakan’ın sendika baskısı yapan bürokratlara, siyasilere ve belediye başkanlarına “Siz kendi işinize bakın, işçiler istediği sendikayı seçsin” demelerini istedi.
Sözleşme görüşmelerinde yüzde 20 zam istediklerini ifade eden Atalay, hükümetin teklifinin ise kabul edilemez olduğunu söyledi.
Madencilik işkolunda 700-900 lira ücret alındığını vurgulayan Atalay, 60 yıldır “sorumlu sendikacılık” yaptıklarını, ama bir noktadan sonra alınan grev kararlarını uygulamaktan kaçınmayacaklarını da dile getirdi. Otomobil satışlarındaki patlamaya da dikkat çeken Atalay, işverenlerin, “kriz” gerekçesiyle iş akitlerini feshettikleri işçileri işe başlatmasını beklediklerini de bildirdi. Açıklamaların ardından grev kararı asıldı. 60 günlük süre içerisinde anlaşma olmazsa işyerinde grev başlayacak. ANKARA
www.evrensel.net