Kayıp yakınları: Ahımız tutacak!

GALATASARAY Meydanı’ndaki 220’inci haftada, 5 yıl önce kaybedilen Tolga Baykal Ceylan’ın annesi oğlunun faillerine seslendi.


GALATASARAY Meydanı’ndaki 220’inci haftada, 5 yıl önce kaybedilen Tolga Baykal Ceylan’ın annesi oğlunun faillerine seslendi. 24 yaşındaki oğlundan 1541 gündür haber alamayan Kadriye Ceylan, “Kaybedenler bilsinler ki bizim ahımız tutacak” dedi.
Cumartesi Anneleri’nin ellerinde bu hafta Tolga Baykal Ceylan vardı, gözü en yaşlı anne ise Kadriye Ceylan’dı. Elinde oğlunun fotoğrafını tutarak yakıcı güneş altında onun öyküsünü anlattı:
HANGİ HAKLA?
“7 Ağustos’ta ona tuzak kuruldu ve Kırklareli’nin Demirköy ilçesinin İğneada beldesine sürüklendi. Gözaltına alındı, alındığı saklandı, izleri yok edildi. Önceleri ‘neden’ diye soruyordum. Hiçbir neden, bir insanı kaybetmeyi haklı gösteremez. Şimdi ‘hangi hakla?’ diye soruyorum. Yetkililere soruyorum, hangi hakla? Tüm kayıp yakınları gibi ben de her anı ah ederek geçiriyorum. Kaybedenler bilsinler ki bizim ahımız tutacak.”
Oğlunun savaşa ve şiddete karşı olduğunu vurgulayan Ceylan, “Askerliği de reddediyordu, ‘kimseyi öldüremem’ diyordu. Kaybedenler ve kaybedilenler, sanki çok basit bir şeymiş gibi yetkili makamlar bunu kanıksamamızı istiyorlar. Kaybedenleri lanetliyorum her gün, her an, yüzlerine tükürüyorum. Yargılanmalarını istiyorum, sınır dışı edilmelerini istiyorum. Çünkü onlar bizim aramızda yaşamaya layık değil” diyerek duygularını ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)

JANDARMA ÖNCE KABUL ETMEDİ, SONRA…
7 Ağustos 2004’te Tolga Baykal Ceylan, 2 günlüğüne İğneada’ya gitti. Annesini aradığı 10 Ağustos’ta, tam bir telefon numarası vermek üzereyken yanındaki biri tepki gösterdi, telefon kesildi. Ertesi gün gelen telefonda biri bağırıyor, biri korkak cevaplar veriyordu. Anne Kadriye Ceylan oğlunu aramak için İğneada’ya gitti, jandarma onu gözaltına aldıklarını kabul etmedi. Daha sonra ise kabul etti, ancak serbest bıraktıklarını ileri sürdü. Bir hafta sonra da oğlunun bir poşet içindeki çamaşırları gönderildi.
www.evrensel.net