İstanbul ‘siyah beyaz’

ARA Güler’in 1950- 1960 yılları arasında çektiği siyah beyaz İstanbul fotoğraflarından oluşan sergisinin açılışı yapıldı. Çamlıca Bilfen Lisesi Sanat Galerisi’ndeki açılışa, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı. Açılışta Günay...


ARA Güler’in 1950- 1960 yılları arasında çektiği siyah beyaz İstanbul fotoğraflarından oluşan sergisinin açılışı yapıldı. Çamlıca Bilfen Lisesi Sanat Galerisi’ndeki açılışa, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı. Açılışta Günay, “Bir anlamda fotoğrafı, inanılmaz anlamların, bir roman veya makale konusu olabilecek birçok şeyin bir fotoğraf karesine sığdırılabileceğini Ara Güler’in objektifinden öğrendik” diye konuştu.
Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Böyle bir yurttaşımız olduğu için gurur duyuyorum. Biz, duvarlara yaslanmış emekçilerin fotoğraflarını ya da Edirne’nin, Bursa’nın camilerinin duvarlarındaki ilginç görüntülerle neredeyse bir armoni teşkil eden insanların figürlerinin yan yana getirilişini, Türkiye’nin arkeolojik zenginliklerini onun objektifinden öğrendik. Bu nedenle kendisine çok şey borçluyuz. Bu tür etkinlikler ona olan borçlarımızın belki küçücük bir teşekkürü anlamına geliyor.”
Sergi, 14 Haziran’a kadar açık kalacak.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net