Almanya’da ders yok boykot var

ALMANYA’da lise ve üniversitelerde aylardır hazırlıkları devam eden “Boykot Haftası” dün başladı. Almanya genelinde irili ufaklı 230 örgütün destek verdiği boykot eylemlerinde öğrenciler eğitimde şans eşitliği ve daha iyi eğitim koşulları talep ediyorlar.


ALMANYA’da lise ve üniversitelerde aylardır hazırlıkları devam eden “Boykot Haftası” dün başladı. Almanya genelinde irili ufaklı 230 örgütün destek verdiği boykot eylemlerinde öğrenciler eğitimde şans eşitliği ve daha iyi eğitim koşulları talep ediyorlar. Öğrenciler, sembolik banka soygunları, yol işgalleri ve birçok değişik eylemle dikkatleri çekmeye çalışacaklar. Yarın bütün şehirlerde gösteri düzenlenecek.
BOYKOT, SOYGUN, İŞGAL...
Öğrencilerin planladıkları eylemlerde gençlerin hayal güçlerinin sınırsız olduğu görülmekte. Pazartesi gününden itibaren bütün okullarda dersleri boykota çağıran öğrenci temsilcileri, “İlk günden itibaren kamuoyunu eğitimin durumu hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Sadece bununla yetinmeden aktif öğretmenlerimiz ve velilerle birlikte alternatiflerimizi de sunacağız” diyorlar.
Okulların ve üniversitelerin önünde çadır kentler, alternatif dersler, tiyatro gösterileri ve müzik dinletileri, planlananlardan sadece bazıları. İkinci gün okulların çevresine yayılma, işlek caddeler ve meydanların geçici olarak işgal edilmeleri ve vatandaşların bilgilendirilmeleri planlanıyor. 17 Haziran Çarşamba günü ise Almanya çapında gösteri günü olarak planlanıyor.
Perşembe günü ise öğrenciler, “bankaları soyacaklar”. 50-60 kişilik gruplar halinde bankalara girerek, “bankalara değil eğitime para” diye gişelere dayanmayı planlayan gençler, bu eylemin sistemdeki çarpıklığı ortaya koyacağı görüşündeler. (Köln/EVRENSEL)

www.evrensel.net