Seyhan ve Çukurova belediye başkanlarına çağrımızdır

Bizler Seyhan Belediyesi’nde Miray temizlik şirketi bünyesinde çalışan işçileriz.


Bizler Seyhan Belediyesi’nde Miray temizlik şirketi bünyesinde çalışan işçileriz. Kimimiz 3 yıldır, kimimiz 10 yıldır çalışıyoruz. Adana’nın sokaklarını temizliyoruz, çöpünü topluyoruz. Parklarını düzenliyoruz. Bütün bu işleri yaparken evimize götürecek bir ekmek parası elimize geçiyor. Başbakan kimse işten atılmayacak diyor. Ama AKP’li belediyeler yüzlerce işçinin işine son vermeye hazırlanıyor.
Miray temizlik firması bize gönderdiği tebligatta 31 Temmuz günü iş akitlerimizin fes edileceğini söylüyor. Seçimlerden önce herkes işçi almaktan var olan işçilerin ise kesinlikle atılmayacağından bahsediyordu. Şimdi ne oldu da bizi kapı dışarı ediyorlar. Bu belediye bölündü diye temizlik işleri yapılmayacak mı? Koskoca belediyeleri ikiye bölüyorlar da biz işçileri niye iki belediyeye dağıtıp istihdam ettirmiyorlar.
Bize bir de günde iki saat iş arama izni veriyorlar. Bu kadar işsizliğin olduğu yerde biz nasıl iş bulacağız. Madem iş bu bulmak bu kadar kolay işsiz olan gün boyu iş arayanlar niye bulamıyor. Kim işsiz, cebinde parası olmadan boş boş dolaşmak ister. Peki, bizi yarın çıkarırlarsa evimizi nasıl geçindireceğiz.
Bunları niye düşünmüyorlar. Bu işçilerin hakkını niye kimse korumuyor. Belediye bizi işten çıkaracak yerimize başka işçi alacak. Seçimlerde söz verdiklerini işe koyacak. O zaman sorunlar çözülecek mi? Biz dışarıda işsiz olmasın istiyoruz. Ama bunun yolu bizi işten atıp yerimize başkasını koymaktan geçmiyor. Herkesin çalıştığı, herkesin işinin olduğu, kimsenin işsiz kalmadığı bir durum mümkün değil midir?
Biz işçi arkadaşlar işten atılmaya karşı ne yapacağımızı konuşuyoruz. Herkes örgütlenmek gerekir diyor. İşsizlik hepimizin başında ama herkes diğerine bakıyor.
Gazeteniz aracılığı ile Seyhan Belediye Başkanı Sayın Azim Öztürk’e ve Çukurova Belediye Başkanı Sayın Yıldıray Arıkan’a sesleniyoruz: işçinin ekmeği ile oynamayın. Çoluğumuz, çocuğumuz var. Geçindirmemiz gereken bir ailemiz, evimiz var. İki ilçe belediye olarak aranızda anlaşın işçileri iki belediyede çalışacak şekilde dağıtın.
Miray temizlik şirketinde çalışan
bir grup işçi (Adana)
www.evrensel.net