Almanya’da boykot coşkuyla başladı

ALMANYA’nın 80 şehrinde pazartesi günü başlayan boykot eylemleri devam ediyor.


ALMANYA’nın 80 şehrinde pazartesi günü başlayan boykot eylemleri devam ediyor. On binlerce lise ve üniversite öğrencisi “daha iyi bir eğitim” şiarı altında çok sayıda eylem ve etkinlikle “Boykot Haftası”nın açılışını yaptılar.
Eylemin ikinci gününde değişik basın organlarında, “Almanya’da yeni bir öğrenci/gençlik hareketinin başlangıcında mıyız” sorularını ortaya attılar.
Eğitim maratonu gibi sportif faaliyetler örgütleyen öğrenciler, “Çarşamba günü en azından 150 bin öğrenciyi sokaklara taşımalıyız” görüşündeler. Berlin, Bochum, Hamburg, Heidelberg, Wuppertall gibi şehirlerde neredeyse bütün üniversite alanı işgal edilirken birçok şehirde ise işgaller fakültelerle sınırlı kaldı. Halle, Düsseldorf, Darmstadt ve Mainz’da ise üniversite önlerinde büyük “eğitim kampları” kuruldu. Köln, Münih, Trier, Flensburg, Münster, Saarbrücken, Marburg, Würzburg ve Freiburg şehirlerinde ise değişik eylem ve etkinliklerle boykot haftası başladı.
BÜYÜK EYLEM BUGÜN
Bugün ülkenin 100’den fazla şehrinde büyük gösteriler yapılacak. 150 binden fazla öğrencinin katılımı beklenen eylemler gün boyu devam edecek. Öğrenci temsilcileri, işgallerin bugünden itibaren daha fazla gündeme geleceğini açıkladılar. (Köln/EVRENSEL)
www.evrensel.net