Vergi indirimi ekime kadar sürecek

HÜKÜMET, iç piyasayı canlandırmak ve stokları eritmek amacıyla başlattığı vergi indirimlerine beyaz eşya, mobilya ve bilgisayarda 30 Eylül’e kadar devam edecek.


HÜKÜMET, iç piyasayı canlandırmak ve stokları eritmek amacıyla başlattığı vergi indirimlerine beyaz eşya, mobilya ve bilgisayarda 30 Eylül’e kadar devam edecek. Yeni dönemde vergi oranları kademeli olarak artırılacak. Maliye Bakanlığı, bazı ürünlerin ÖTV ve KDV oranlarında dünden itibaren geçerli olacak değişiklikleri açıkladı. 1600 cc’ye kadar otomobillerdeki indirimli vergi oranları artırılarak devam edecek. 1600 cc ve altındaki otomobillerde yüzde 37 olan ÖTV oranı, 15 Haziran’a kadar yüzde 18 olarak uygulanmıştı. 16 Haziran 30 Eylül arasında bu oran yüzde 27 olacak.
Hafif ticari araçlarda ÖTV yüzde 3, hafif ticari araçlarda açık kasalılarda yüzde 2 olacak. Çekiciler, midibüsler, özel amaçlı taşıtlar, kamyonlarda ÖTV yüzde 1 olarak uygulanacak ve otobüste ÖTV alınmayacak.
Bilgisayar ve mobilyadaki yüzde 8’lik KDV oranı, 30 Eylül’e kadar aynen devam edecek. Beyaz eşyada 16 Haziran 30 Eylül arasında KDV yüzde 2 olarak uygulanacak. Beyaz eşyada yüzde 6.7’lik oran 15 Haziran’a kadar yüzde 0 olarak uygulanmıştı. (ANKARA)
www.evrensel.net