Metrobüste skandallar bitmiyor

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nce kent trafiğini rahatlatmak amacıyla kullanılmaya başlanan Phileas marka metrobüslerin alımında yeni bir skandal ortaya çıktı.


İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nce kent trafiğini rahatlatmak amacıyla kullanılmaya başlanan Phileas marka metrobüslerin alımında yeni bir skandal ortaya çıktı. Sık sık arızalanmaları ve performans düşüklüğü nedeniyle parka çekilen metrobüslerin alımı için hazırlanan şartnamenin, üretici firmanın yetkilisi tarafından alımdan önce İETT’ye gönderilen öneri mektubundaki teknik şartlara göre hazırlandığı anlaşıldı. Satış sözleşmesinde yapılan incelemede, mektupta yer alan şartların bire bir şartnameye geçirildiği ve piyasadan herhangi bir fiyat alınmadığı saptandı.
HUKUKA AYKIRI
Müfettiş incelemesinde, APTS’nin mektubunun ardından tarihsiz bir tutanak hazırlandığı ve bu tutanak gerekçe gösterilerek resmi işlemler yapıldığı anlaşıldı. Müfettiş raporunda, Phileas marka 50 metrobüs alımında APTS firmasının gönderdiği mektubun temel dayanak alındığı ve alımın hukuka aykırı olduğu kaydedildi.
Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı, geçtiğimiz günlerde İETT Genel Müdürü Öztürk’ün de içinde yer aldığı 13 kurum yöneticisi hakkında “kamuyu zarara uğrattıkları” gerekçesiyle üç yıla kadar hapis cezası istemiyle kamu davası açtı. (İSTANBUL)
www.evrensel.net