Tiryakiden 6 milyar lira gelir!

HÜKÜMET, ÖTV ve KDV indirimlerini uzatan karara sigarada vergi artışını da ekledi. Artan bütçe açıklarına çözüm için ilk tedbir adımı da atılmış oldu. Vergi artışı 2011 sonuna kadar 6 milyar liranın üstünde...


HÜKÜMET, ÖTV ve KDV indirimlerini uzatan karara sigarada vergi artışını da ekledi. Artan bütçe açıklarına çözüm için ilk tedbir adımı da atılmış oldu. Vergi artışı 2011 sonuna kadar 6 milyar liranın üstünde gelir artışı sağlayacak.
Hükümetin sigaradan alınan maktu özel tüketim vergisini paket başına 1.55 kuruştan 2.05 kuruşa çıkaran kararı, nisan ayından bu yana sürdürülen gelir artırıcı tedbir çalışmaları çerçevesinde değerlendiriliyordu. Ekonomi yönetiminin ilk değerlendirmelerinde, tütün ürünlerinden maktu olarak alınan ÖTV’nin 2008 başından bu yana hiç artırılmadığı gerekçesiyle, sigarada paket başına 1 lira ÖTV artışı üstünde duruldu.
1 liralık ÖTV artışına göre yapılan hesaplamalar, uygulamanın 2011 sonuna kadar 12 milyar 960 milyon liralık gelir artışı yaratacağını ortaya koydu.
1 liralık ÖTV artışının 2009’daki ek gelir katkısının 3.2, 2010 ve 2011 katkılarının ise 4.8’er milyar lira olacağı öngörüldü. Ancak karar, sigarada paket başına ÖTV artışını başlangıçtaki rakamın yarısına indirerek alındı. Böylece sağlanabilecek ek gelir de ilk hesabın yarısına indi.
ÖTV artışının 2009’da 1.3 milyar gelir yaratabileceği hesaplanıyor. Hesaplamalar, 2010 ve 2011’de 2.4’er milyar liralık katkı sağlanabileceğini gösteriyor. Toplamda ise 2011 sonuna kadar 6.2 milyar liralık bir gelir bekleniyor.
TİCARİ ARAÇLARDA İNDİRİM TALEBİ
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞÖF) Başkanı Fevzi Apaydın, taksici esnafı için bir defaya mahsus KDV Ve ÖTV indirimi beklediklerini söyledi. Apaydın, yazılı açıklamasında, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın sanayi ve ticaret bakanlığı döneminde, ticari taksi sahiplerinin araçlarını yenilemesi için bir defaya mahsus ve 3 yıl süre içerisinde araçlarını yenilemesi için ÖTV ve KDV’nin sıfırlanmasına ilişkin başlatılan çalışmanın, yeni Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından hızlandırılması gerektiğini bildirdi. (ANKARA)
www.evrensel.net