Babamı çöpe mi atayım?

Kalp ameliyatı geçiren babalarını sandalyeyle eve götürmek zorunda kaldılar. Neden ise defalarca başvurmalarına rağmen belediyenin yolu yapmaması...


Başbakan Erdoğan’ın memleketi Rize’de kalp ameliyatı olan bir vatandaş, evine yol gitmediği için oğulları tarafından sandalyeye oturtularak evine taşındı. Hasta vatandaş, oturduğu sandalyeden Başbakan Erdoğan’a “Yolsuz yer kalmayacak diyorsun, bizim evimizin yolu yok” diyerek seslendi.
Rize il merkezindeki Ekmekçiler Mahallesi Dere Sokak’ta yaşayan Paşaali Büyük, hastaneden taburcu olmasına rağmen evine gidemedi. Doktorların ‘Kesinlikle bir süre yol yürümemeli’ uyarısında bulundukları Paşaali Büyük, oğullarının kucağında sandalyeye binerek evine ulaştı. Büyük, Rize Belediyesi ve Rize Valiliği’ne defalarca müracaat etmelerine ve dilekçe vermelerine rağmen yol yapılmadığını, Belediye Başkanı Halil Bakırcı’nın yol yapmak için kendilerinden para istediğini söyleyerek, “Başbakan Erdoğan yolsuz köy, mahalle kalmayacak diyor. Gelsin memleketine baksın, evimizin yolu yok” dedi.
YOL İÇİN PARA İSTEDİLER!
Büyük, çocuklarının kendisini ve eşini sürekli sırtında taşıdığını ifade ederek, “Eşim de kalçasına platin takıldığı için yürüme zorluğu çekiyor. İkimiz de çocuklarımıza verdiğimiz ıstırap nedeni ile üzülüyoruz. Haftada bir kez kontrole gitmem gerekiyor. Gece rahatsızlanırsak karanlık, bu yolu nasıl gideceğimizi bilmiyoruz. Kimse bize yardım etmiyor, belediye başkanı yol için bizden para istiyor. Paramız olsa kendimiz yaparız” dedi.
YETKİLİLER UTANSIN
Paşaali Büyük’ün oğlu olan Gökhan Büyük ise “Yetkililer bu vaziyeti görsün de utansın! Yol için bizden para istiyorlar, ambulans gitmiyor; ne yapacağız? İki çocuğum oldu, eşim düşük tehlikesi atlattı. Şimdi babam taburcu oldu, nereye gideceğiz, çöpe mi atalım bu adamı?” dedi.
Paşali Büyük’ün kızı Gönül Çolak da, anne ve babalarını yük olarak görmediklerini belirterek, “Babam ciddi bir ameliyat geçirdi, yolumuz olmadığı için kendisini eve götüremiyoruz. Evimize bir patika yolu var ama sağlam bir kişi dahi oradan inemiyor. Bu halde ne yapacağız?” dedi.
BİZE ZULÜM EDİYORLAR
70 yaşında olduğunu söyleyen Saniye Büyük de 18 yıldır kalp hastası olduğunu söyleyerek, “Bu bize yapılan bir zülümdür. Beyim de bu çileyi çekerek hayatını kaybetti. Biz yol istiyoruz, başka bir şey değil. Suyla ekmek yiyelim ama yolumuz olsun” dedi.
Yıllarca muhtarlık yaptığını söyleyen Mahallede yaşayan Refik Sandalcı ise, ama kime müracaat ettiyse para istediklerini söyledi. (Rize/EVRENSEL)
Gençağa Karafazlı Musa Yazıcı
www.evrensel.net