EMEP: Asker politikadan elini çekmelidir

Emek Partisi Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Genelkurmay Harekat Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlattırıldığı iddia edilen...


Emek Partisi Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Genelkurmay Harekat Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlattırıldığı iddia edilen ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ gerçek, ya da sahte olmasından bağımsız olarak yapılan onca yasal değişikliğe rağmen askerin, politik zeminin şekillenmesinde etkisinin sürdüğünü göstermektedir” denildi.
Açıklamada şöyle devam edildi: “Başbakan Erdoğan’ın Genelkurmay Başkanı Başbuğ ile yaptığı görüşmeden, diğer şeyler elendiğinde ‘Kurumlar arası güven tamdır’ın çıkması, akıllara ‘yeni bir Dolmabahçe mutabakat’ıyla mı karşı, karşıyayız?’ sorusunu getirmektedir.
Yeni andıç tartışması bir yanıyla da süren Ergenekon davası ve operasyonunun, kontrgerilla ilişkilerinden (sisteminden) kopuk ele alınamayacağını, aksi durumda mevcut haliyle egemen güç odaklarının birbirlerine üstünlük sağlamak mücadelesinden öteye geçmeyeceğini bir kere daha ortaya çıkarmıştır. Bu yüzdendir ki, yeni andıçın arkasındaki sır perdesi biran önce kaldırılmalı, gerçekler halka açıklanmalıdır. Sorumlular ortaya çıkartılarak yargılanmalı, askerin politik yaşama müdahalesi son bulmalıdır.”
(İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net