Okulda sınav har(a)cı

ADANA Mehmet Kemal Tuncel Lisesi’nde eğitimin tamamen ticarileştiğini gösteren bir uygulama başlatıldı.


ADANA Mehmet Kemal Tuncel Lisesi’nde eğitimin tamamen ticarileştiğini gösteren bir uygulama başlatıldı. Ortalama Yükseltme Sınavı’na girmek zorunda kalan öğrenciler, hem sınava girdikleri için ortalama yükseltme sınavlarına kaldıklarından, hem de girecekleri sınav başına ayrı ayrı ücret ödemek zorunda kalacaklar. Ayrıca öğrenciler, toplanan paraların nereye harcanacağı konusunda en ufsak bir bilgiye dahi sahip değil. Alınan paraların nereye harcanacağı sorusu, okulun yüzde 75’inin sınava girdiği gerçeğiyle birlikte daha da önem kazanıyor.
YIL BOYUNCA PARA TOPLANDI
Lisede ortalama yükseltme sınavına girecek öğrencilerden sınav hakkı kazanmak için 5 TL ve girdiği sınav başına 1 TL isteniyor. Üstelik okulun öğrencilerden istediği ilk para da değil bu. Öğrencilerden, yıl için kayıt sırasında 50 TL, okul aile birliğine bağış, klima parası 40 TL, katkı payı adı altında 20 TL para toplandı. Üstelik öğrenciler, kendilerinden toplanan paralar sonrasında alınan klimalardan hiç yararlanmadı.
OKULUN YÜZDE 75’İ SINAVA GİRİYOR
Lisede okuyan öğrencilerden yüzde 75’lik bir bölümü sınava girmek zorunda. Toplanan paraların nereye gittiği sorusunun cevabını kimse bilmiyor. Toplanan paralara tepki gösteren öğrenciler, okulun zorunlu durumlarını suiistimal ettiğine dikkat çektiler. Kendilerinin müşteri yerine koyulduğunu belirten öğrenciler, bu tür uygulamalarla eğitimin ticarileştirildiğini belirttiler. (Adana/EVRENSEL)
Hüseyin Kurt
www.evrensel.net