Zafer Efes Pilsen’in

Basketbol Ligi’nde 2008-2009 sezonunun şampiyonu Efes Pilsen oldu. Play-off final serisi 6. maçında Fenerbahçe Ülker’i 79-76 yenen Efes Pilsen seride durumu 4-2 yaptı ve şampiyonluğa uzandı.


Basketbol Ligi’nde 2008-2009 sezonunun şampiyonu Efes Pilsen oldu. Play-off final serisi 6. maçında Fenerbahçe Ülker’i 79-76 yenen Efes Pilsen seride durumu 4-2 yaptı ve şampiyonluğa uzandı.
Geçmiş maçların aksine, saha içinde oldukça sakin geçen karşılaşmada, Efes Pilsen’in galip gelerek şampiyonluğunu ilan etmesi sonrasında, salon savaş alanına döndü.
Fenerbahçe Ülker taraftarları, karşılaşmanın tamamlanmasının ardından pet şişe, bozuk para, çakmak ve hatta sandalyeleri fırlatarak saha içini yabancı madde yağmuruna tutarken, bazı taraftarlar, tribünlerden aşağı atladı.
Efes Pilsenli sporculara saldıran taraftarlarla Kaya Peker yumruklaşırken, lacivert-beyazlı oyuncu Charles Smith ile antrenör Ergin Ataman da saldırının hedefi oldular.
Olayları önlemekte güçlük çeken polis, uzun uğraşıların ardından lacivert-beyazlı oyuncu ve teknik heyeti soyunma odasına götürdü. Polisin müdahalesiyle taraftarlar saha içinden çıkarılırken, taraftarlar bu kez de tribünden koltukları sökerek saha içine atmaya başladı.
Efes Pilsen taraftarlarının olduğu bölüme de saldıran Fenerbahçe Ülker taraftarlarını polis durdurdu ve bazılarını gözaltına aldı.
SALON BOŞALTILDI
Abdi İpekçi Spor Salonu, yaşanan istenmeyen olaylar sonrası, kupa töreni yapılmak için boşaltılmak zorunda kalındı. Polis, salon içindeki Fenerbahçe Ülker taraftarlarının tamamını dışarı çıkardı ve Efes Pilsen, şampiyonluk kupasını ancak bu önlem sonrası alabildi.
Salonun boşalmasının ardından az sayıda taraftarın önünde Efes Pilsenli oyuncular da 13 yazan şapkalarıyla salona döndüler ve şampiyonluk kupasını havaya kaldırdılar.
Bu arada Efes Pilsenli oyuncu Thornton’un da play-off final serisinin en değerli oyuncusu seçildi.
13. ŞAMPİYONLUK
Efes Pilsen, ligin 42 yıllık geçmişinde, 13. şampiyonluğuna ulaşmanın mutluluğunu yaşadı. Ligde 2001-02 sezonu ve sonrasındaki 3 sezon mutlu sona ulaşarak 4 kez üst üste şampiyonluk sevinci de tadan lacivert-beyazlılar, son 3 sezonda ise şampiyonluğa ulaşamamıştı.
ATAMAN: REZALET
Efes Pilsen Antrenörü Ergin Ataman, Fenerbahçe Ülker’i yenerek şampiyon oldukları maçın ardından yaptığı açıklamada, basketbol kariyerinin en zor 2 haftasını geçirdiğini söyledi. Ataman ayrıca, yaşanan olayları ise, ‘rezalet’ olarak değerlendirdi. Şampiyon oldukları için çok mutlu olduklarını ifade eden Ataman, “Çok mutluyuz. Müthiş bir sezon geçirdik. Seride de çok başarılıydık. Bu mücadelelerin ardından da kupa geldi. Umarım bu kupa, önümüzdeki yıllarda Efes Pilsen’in Avrupa’daki başarları için bir başlangıç olur” dedi. (SPOR SERVİSİ)
www.evrensel.net