Kart düzenlemesine ‘zehirli şeker’ eleştirisi

TÜKETECİ hakları örgütleri, kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili hazırlanan yasa tasarısının bankaların istekleri ile hazırlandığını ve kredi kartı soygununu yasallaştırdığını...


TÜKETECİ hakları örgütleri, kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili hazırlanan yasa tasarısının bankaların istekleri ile hazırlandığını ve kredi kartı soygununu yasallaştırdığını söyleyerek tasarının geri çekilmesini istediler.
Aralarında Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER), Tüketici Hakları Derneği (THD)’nin de bulunduğu tüketici hakları örgütlerinin çağrısı ile dün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) önünde bir araya gelen tüketici hakları savunucuları, BDDK tarafından hazırlanan kredi kartı borçları için düzenleme getiren yasa tasarısına tepkilerini dile getirdiler. “Taksitle Yaşayıp Borçla Ölüyoruz”, “Bankalar İstedi Hükümet Yaptı”, “Kredi Kartları Yasa Tasarısı Tüketicilerin Ölüm Fermanı” yazılı dövizler taşıyan tüketicilere CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da destek verdi.
TÜDEF Başkanı Ali Çetin, TBMM Sanayi Komisyonu’nda görüşülmekte olan söz konusu tasarının bankalar tarafından BDDK’ya sipariş verildiğini, tasarıda bankaların tüm isteklerinin karşılanmasına rağmen, tüketicilerin görüşlerinin dahi alınmamasının tüketicilerin temsil hakkını yok ettiğini kaydetti.
SOYGUN KATLANIYOR
Çetin, yasal olmadığı halde alınan kredi kartı aidatlarının, tasarı ile hem zorunlu hale getirildiğini hem de miktarının artırıldığına dikkat çekti. Tasarıda yer alan 3 bin 500 TL limit üstündeki kartlardan ilave yüzde 1 kart aidatı alınması düzenlemesi ile şimdiye kadar 45 milyon karttan ortalama 1.4 milyar alınırken, yeni düzenleme ile 3.6 milyar TL alınacağını aktaran Çetin, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasaya göre kart aidatının ancak 3 yılda bir alınacağını ve aidatın kart limitine bağlı olmadığını belirtti. Çetin, kart aidatlarını fahiş oranda artıran bu düzenlemenin geri çekilmesini ve kart aidatlarının tümüyle kaldırılmasını istedi.
Çetin, tasarı ile asgari tutarın yüzde ona kadar düşürülmesinin, bankaların faizlerini ve alacaklarını artırması anlamına geleceğini söyledi. Tasarıda tüketici kredisi mağdurları ve borcunun asgari tutarını ödeyenlerle ilgili düzenlemenin bulunmamasını eleştiren Çetin, ekonomik kriz nedeniyle işini kaybeden, maaşına zam alamayan, iş bulamayan, kısmi çalışmaya zorlanan 780 bin civarındaki tüketicinin bireysel kredi borçlarının da düzenleme kapsamına alınmasını istedi.
KREDİ KARTI FAİZİ KORUNUYOR
Çetin, tasarının asıl olarak bankaların alacaklarını tahsil etmeye yönelik bir düzenleme olduğuna ve soygununun temeli olan fahiş kredi faizini koruduğuna dikkat çekerek, tasarıyı “Sunulacak zehirin, şekere karıştırılmış hali” olarak değerlendirdi. Tasarıyı kesinlikle kabul etmeyeceklerini vurgulayan Çetin, “Yasa tasarısı Meclis’ten kesinlikle çekilmeli, taksitlendirme dışındaki bütün maddeler iptal edilmeli ve düzenleme asgari tutarını ödeyenler ile bireysel kredi borçlularını da kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir” dedi.
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar da, tasarı ile tüketicilerin kazanılmış haklarının ortadan kaldırıldığını ve tüketicilerin kümese sıkıştırılmış tavuk gibi yolunacağını söyledi. Tüketicilerin ve tüketici örgütlerinin hiç bir şekilde görüşlerinin alınmamasını eleştiren Çakar, “Demokrasiyi ve adaleti ağzından düşürmeyen yetkililere soruyoruz: nerede tüketici hakları, nerede tüketicinin temsil edilme hakkı, nerede demokrasi” diye konuştu. (ANKARA)
www.evrensel.net