Toprak gerçek sahiplerine bırakılsın

 • Meclis Genel Kurulu’nda uzun süre devam eden tartışmaların ardından kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylandıktan sonra Resmi Gazete’de yayınlanarak yürülüğe giren ‘Mayın Yasası’na’ ilişkin tartışmalar devam ediyor. Bir çok kesimin talebini yineleyen Kıraç’ın Namık Kemal Mahallesi esnafları, arazilerin orada yaşayan halka bırakılması gerektiğini söylüyor.


  Meclis Genel Kurulu’nda uzun süre devam eden tartışmaların ardından kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylandıktan sonra Resmi Gazete’de yayınlanarak yürülüğe giren ‘Mayın Yasası’na’ ilişkin tartışmalar devam ediyor. Bir çok kesimin talebini yineleyen Kıraç’ın Namık Kemal Mahallesi esnafları, arazilerin orada yaşayan halka bırakılması gerektiğini söylüyor.
  Namık Kemal Mahallesi doğu ve güneydoğuda yaşadıkları yerleri terk ederek İstanbul’a gelmek zorunda kalan Kürtlerin yoğun olarak oturduğu bir mahalle. Kimileri süren savaş nedeniyle, kimileri işsizlik ve yoksulluklarına bir çare bulmak üzere gelmiş İstanbul’a. Mahalle esnaflarıyla, ülke gündemini uzun süre meşgul eden mayın yasası ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kürt sorununa ilişkin açıklamalarını konuştuk.
  ARAZİ ORDA YAŞAYANLARINDIR
  10 yıldır mahallede bakkal dükkanı işleten Orhan Can, Ardahan Göle’den göç ederek gelmiş Kıraç’a. Arazilerin 44 yıllığına bir şirkete verilecek olmasına tepki gösteren Can, “O araziler o bölgede yaşayan halkındır ve halka verilmelidir”dedi. Bölge halkının bugüne kadar çok büyük acılar çektiğini dile getiren Can, Cumhurbaşkanı’nın bir süre önce Kürt sorununa ilişkin yaptığı açıklamalara da değinerek, “Biz bunlara inandık ama söylenilenler yapılmıyor. Birileri bu sorunun çözülmesini istemiyor” şeklinde konuştu.
  AKP’NİN YAKLAŞIMIYLA ÇÖZÜLMEZ
  Mahallenin bir diğer esnafı olan Nusret Alkan ise Muş’tan gelmiş İstanbul’a. Alkan da arazilerin İsrail’li bir şirkete verileceği haberlerine tepki göstererek, “Buralar dışarıdan gelenlere verilmemeli” dedi. Arazinin bölge halkının arazisi olduğunu” belirten Alkan, “Yapılacak olan en doğru işin bu toprakları gerçek sahiplerine bırakmak olduğunu” dile getirdi.
  Bu konunun da Kürt sorunu ile bağlantılı olduğunu söyleyen Alkan, yapılan açıklamaların sözde kaldığına dikkat çekerek, “İsteseler diyalog yolu ile bu sorunu çözerler ama bir adım atmıyorlar” dedi. AKP’nin yaklaşımıyla sorunun çözülemeyeceğini söyleyen Alkan, “Biz burada Kürt Türk birlikte yaşıyoruz. Bir sorunumuz yok ama birileri halklar arasında gerilim yaratmak istiyor. Bu vatan hepimizin ve ortak yaşamalıyız” dedi.
  KAFAMIZ KARIŞIK
  İstanbul’a Van’dan göçerek gelen Ramazan Esmak ise kontörcü. Mayınlı arazilerle ilgili tartışmaların kafalarını çok karıştırdığını belirten Esmak, “Kürtlerin ticareti engellensin diye döşenmiş mayınlar. Şimdi temizleyecekleri yeri bir rant alanına çeviriyorlar” dedi. “Son dönemde Kürt meselesi ile ilgili Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamaları güven verici bulmuyoruz” diyen Ramazan Esmak, “Bunlar hiç söylediklerinin arkasında durmadılar” dedi. Bir çok çocuğun cezaevinde olduğunu hatırlatan Ramazan Esmak, sorunun tek çözüm yolunun taleplerin dikkate alınması olduğunu söyledi.
  (İstanbul/EVRENSEL)
  Sinan Ceviz / Barış Tatar
  www.evrensel.net