Filmatik

Gençleri eğitmek zor, orası kesin. Ama şart mıdır, o ayrı tartışma. Hele de, “şımarık burjuva çocukları”nın derdi hiç bitmez. Meğer, Amerika’da bu tip aileler için “özel kamplar” varmış.


Gençleri eğitmek zor, orası kesin. Ama şart mıdır, o ayrı tartışma. Hele de, “şımarık burjuva çocukları”nın derdi hiç bitmez. Meğer, Amerika’da bu tip aileler için “özel kamplar” varmış. 1970’lerden beri çocuklarını zapt edemeyen aileler, bu özel kamplara gönderip, “torna”dan geçirirlermiş. “Torna” kaba kaçtı diye düşünmeyin, bu kamplarda olan biten düşünüldüğünde aslında hafif bile... Böyle, 200’den fazla illegal kamp kurulmuş, yüzlerce, binlerce genç askeri düzen bir eğitimin tornasından geçmiş.
Neyse, orijinal adıyla “Boot Camp”, Türkçe adlarıyla “Acemi Kampı” ya da “Ölüm Kampı” filminden söz ediyoruz. Vizyona girdiğine dair bir ipucu bulamadım, ama 2007 yılında çıkan DVD’si kolayca bulunabiliyor. Agatha Dominik ve John Cox, “Acemi Kampı”nın senaryosunu gerçek olaylardan esinlenerek yazmışlar. Christian Duguay’un yönettiği filmde, Mila Kunis, Gregory Smith, Peter Stormare ve Alejandro Rae gibi oyuncular rol alıyor.
Issız bir adada hiç de nezih olmayan bir kamp düşünün. Ayaklara pranga gibi takılan sensörler, kaçmalarını engelliyor. Zaten, kaçsalar nereye gidecekler, okyanusun ortasında bir ada... Dev dalgalar... Kampın başında sözde bir doktor, onun altında savaş suçlusu eski bir asker... Ve sorunlu bir sürü genç. Varın olacakları siz düşünün... Sorunlu çocuğunu zapt etmek için faşist askerlerin eline teslim eden Amerikalı ailelerin aczi gerçekten içler acısı. Hele de annelerin yüzüne düşen keder...
Elbette, bu kampın Fiji’de bir adaya kurulmasının “yasal engeller”den kurtulma çabasından kaynaklandığını söylemeye gerek yok. Daha ilk andan okyanus kıyısına zincirlenerek, dalgalar altında bir gece geçirmek zorunda bırakılan gençlere yönelik uygulamaların temelinde “kendine güveni yok etmek” var. Ardından, “yalnızlık” hissi geliyor. Sonra da kolaylıkla, “siyah”, “sarı”, “beyaz” tişörtlerle sınıflandırılan kastlara “tam itaat” sağlanıyor. Hem de, “siyahtan sarıya geçebilmek” için yapılmayacak iğrençlik kalmamacasına...
“İnsanın insanın kurdudur” sözünü doğrularcasına, gençlere zulmeden, yine bizzat kendileri oluyor. Öyle ki, günah çıkarmayı andıran “itiraf seansları”, birden dayak ve işkence ile biten linç seanslarına dönüşebiliyor. “Yoruldum” deyip düşen ilk tekmeyi hemen yanıbaşındakiler vuruyor. Fazla tüyo vermeyelim, kelimenin tam anlamıyla “faşizm” henüz 16-17 yaşındaki gençler üzerinde kendini inşa ediyor. Sınırsız yetkinin yarattığı, kimi zaman tecavüzle, kimi zaman ölümle sonuçlanan iktidar yozlaşmasının örnekleri de var kuşkusuz. Ama asıl mesele, “sisteme uyum” için fazlasıyla zorlanan gençlerin yaptıkları. Sistemin azılı bir dişlisi olduklarında, kime, niçin kızacağınızı şaşırabiliyorsunuz. Yine de, doğru an geldiğinde, özgürlükleri için göze aldıklarını düşününce, “gençlerde hayat var” diye keyifleniyorsunuz.
“Acemi Kampı”, toplum mühendisliğine soyunanların, gençlere güvenmek yerine “gençleri eğitmek” üzere yola çıkanların vardığı en uç noktayı gösteriyor. Bizim buralarda farklı mı? Ailede, okulda, mahallede, araçlar ve yöntem farklı olsa da, aynı “torna tezgahları” kurulmuyor mu? Tamam, belki böylesi ürkütücü kamplar yok, ama günlük hayata sinen izleri, her her gün gençlerin beynine işlemiyor mu?
Kamp demişken, bu toprakların aydınlık gençlerinin bir ilki gerçekleştirdiği 1998 Bergama Gençlik Buluşması’nın üzerinden tam 11 yıl geçmiş. “Acemi Kampı”nı izlerken, ister istemez binlerce gencin, her işi gönüllü yaptığı, ortaklaşa üretip, ortaklaşa yaşadığı Bergama ve Dikili gençlik buluşmaları geliyor insanın aklına... Gençlik Buluşması, bu yıl pek çok sanatçının da katılımıyla, gençlerin kendi üretimlerini sergileyecekleri özgür içeriğiyle, 22-30 Ağustos tarihlerinde Gönen’de yapılacak. Çocuklarının “askeri torna”dan değil, gerçek bir hayatı paylaşacakları önemli bir deneyimden geçmesini isteyen bütün anne babalara duyurulur. Elbette, onlardan önce gençlere... f
(Gönen Gençlik Buluşması ile ilgili ayrıntılı bilgi için: www.genclikbulusmasi09.net)
Mustafa Kara
www.evrensel.net