Beyoğlu esnafı çözüm bekliyor

BEYOĞLU esnafı, Beyoğlu Belediyesi’nin ve Beyoğlu Emniyeti’nin uygulamalarına dikkat çekmek için Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Uygulamaların keyfi olduğunu belirterek sorumluları bir an önce...


BEYOĞLU esnafı, Beyoğlu Belediyesi’nin ve Beyoğlu Emniyeti’nin uygulamalarına dikkat çekmek için Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Uygulamaların keyfi olduğunu belirterek sorumluları bir an önce çözüm bulmaya çağıran esnaf adına açıklamayı, Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) Sanat Komisyonu Başkanı Gürkan Ercan yaptı. Belediyenin esnaftan ‘eğlence vergisi’ adı altında aylık 465 TL aldığını belirten Ercan, bu verginin neden alındığını bilmediklerini ve ödemeyen esnafa da cezai işlem uygulanmadığını söyledi. Bu durumun çok garip olduğunu vurgulayan Ercan, belediyeye düzenli işgaliye parası ödediklerini, ancak emniyetin ise servis yapmayı engellediğini belirtti. Yazlık ruhsatların ise verilmediğini söyleyen Ercan, buna gerekçe olarak ise ‘Bu yıl okullar tatil olmayacakmış’ yanıtını aldıklarını söyledi. Esnafa zorla bir teftiş defteri satıldığını ve içinde ‘Garsonların gömlekleri kolalı mı değil mi?’ gibi sorular sorulduğunu ifade etti.
İMAR PLANI YOK
Eğlence yeri açmak için yapılan ruhsat başvurusunda karşılarına imar sorunu çıktığını belirten Ercan, “Bu yüzyılda hâlâ Pera’nın imar planı yok, ruhsat almak için 6 ay beklemek gerekiyor. Bir an önce imar planı çıkarılması gerek” dedi.
Ercan, Beyoğlu Belediyesi’nin uygulamalarına bir anlam veremediklerini belirterek bu uygulamalara bir an önce son verilmesini istedi. Esnafa CHP Milletvekili Çetin Soysal da destek verdi. Açıklamadan sonra esnaf, İstiklal Caddesi’nde sloganlarla Ağa Camii’ne kadar yürüdü. (İSTANBUL)
www.evrensel.net