İran hafta sonu da durulmadı

İran’da seçim sonuçlarına yönelik protestolar devam ediyor. Cumartesi günü yapılan gösterilerde çıkan olaylar kanlı bitti; 10 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.


İran’da seçim sonuçlarına yönelik protestolar devam ediyor. Cumartesi günü yapılan gösterilerde çıkan olaylar kanlı bitti; 10 kişi öldü, 100 kişi yaralandı. Devlet televizyonu Press TV, başkent Tahran’daki gösteriler sırasında belli noktalardan halka ve güvenlik güçlerine rastgele ateş açıldığını duyurdu. Televizyon, olaylarda, aralarında camilerin de bulunduğu bina ve işyerlerinin tahrip edilmesi ile ateşe verilen araçların, otobüs duraklarının ve çöp kutularının görüntülerini yayımladı. Gösterilerde kamu malına milyonlarca dolarlık zarar verildiği belirtildi. Yetkililer, çok sayıda göstericinin yakalandığını açıkladı.
AHMEDİNECAD’DAN ULTİMATOM
Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, ABD ve İngiltere’ye ültimatom gibi bir çıkışta bulundu. Ahmedinecad, İngiltere ve ABD’nin, cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası içişlerine karışmayı sona erdirmesini istedi. Dini liderlerle yaptığı bir toplantıda konuşan İran lideri, “Acele açıklamalar yapan sizlerin, İran ulusunun dostluğu bünyesinde kesinlikle yeriniz yoktur. Bundan böyle size doğru bir bakış açısı tavsiye ediyorum” dedi.
Ahmedinecad konuşmasında, ABD Başkanı Barack Obama ile İngiliz Başbakan Gordon Brown’ı hedef aldı. Ahmedinecad, “Batı ülkeleri, İran ulusunun seçim sonrası içeride ve dışarıda ortaya koyduğu büyük ve güçlü pozisyonunu küçümsemeye çalışıyor. Tabii ki yanılgı içindeler ve halen İran ulusunu bilmediklerini göstermeye devam ediyorlar” diye konuştu.
Yaşanan gerginliklerde rolü olduğu gerekçesiyle Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin bazı yakınları gözaltına alındı.
Fars Haber Ajansı, izinsiz gösteriler organize edilmesindeki rollerinden dolayı, aralarında Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi’nin de bulunduğu 5 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
Ajans, Halkın Mücahitlerine üye silahlı kişilerin de yakalandığını bildirdi. Güvenlik kameralarıyla tespit edilen silahlı saldırganların, Halkın Mücahitlerine üye olduklarının anlaşıldığı belirtildi.
‘ABD VE İNGİLTERE’NİN PARMAĞI VAR’
Tahran yönetimi, aleyhte ve yalan haberlerle BBC ve VOA’nın göstericileri yönlendirerek kargaşaya neden olduğunu duyurdu. Dışişleri Bakanlığı, seçimden sonraki süreçte yaşanan olaylarda ABD ve İngiltere’nin doğrudan parmağı olduğunu ve ülkenin birlik ve bütünlüğünün hedef alındığını açıkladı. Açıklamada, “İngiltere ve ABD’nin devlet desteğiyle yayın yapan BBC ve VOA, tahrikçilerin komuta merkezi olarak görev yapıyor. Bu yayın kuruluşları, İran halkına düşmanlığı ve İran’ın egemenliğini hedef almıştır” denildi. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney de ABD’nin, özellikle de İngiltere’nin kitle iletişim araçlarını kullanarak İran’ı istikrarsızlaştırmak istediğini söylemişti.
MUTTAKİ BATI’YI ELEŞTİRDİ
İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki, Press TV’ye verdiği demeçte, cumhurbaşkanı elçileriyle ilgili açıklamaları sebebiyle İngiltere ve diğer Batı ülkelerini sert bir dille eleştirdi. Muttaki, ülkedeki yabancı diplomatlara hitaben yaptığı ve devlet televizyonundan da canlı yayımlanan konuşmasında, İngiltereli yetkililerin seçimlerle ilgili açıklamalarını İran’ın içişlerine karışmak olarak niteledi.
İngiltere’nin uzun süredir İran’daki seçimleri hedef aldığını söyleyen Muttaki, İngiltere istihbarat servisiyle bağlantılı bazı kişilerin seçimlerden önce ülkeye geldiğini öne sürdü.
LARİCANİ SERT KONUŞTU
İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Anayasayı Koruyucular Konseyi’nin (AKK) bazı üyelerinin, cumhurbaşkanı seçiminde belli bir adayı desteklemelerini eleştirdi. Laricani, katıldığı bir televizyon programında, seçim ve sonrasındaki süreçte yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Halkın seçimlere yüzde 85’lik katılımla ülke yönetiminde söz sahibi olduğunu gösterdiğini belirten Laricani, yüksek katılımın tüm dünyada yankı uyandırdığını kaydetti.
Laricani, itirazcılar ile halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan tahrikçilerin ayrı olduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi. Hamaney’in, “Bütün adaylar İslam Cumhuriyeti’nin hizmetindedir” sözünü hatırlatan Laricani, “Hiçbir adayın mevcut durumdan memnun olmadığına ve yaşanan olumsuzluklardan rahatsızlık duyduklarına inanıyorum” dedi.
Seçimlere ilişkin dış müdahalelere de değinen Laricani, “ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya liderlerine sesleniyorum: Sizler İran’ın içişlerine karışacak kadar yüzsüzsünüz. Halkımız sizleri çok iyi tanıyor” dedi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net