Kıbrıs’ta trafik yoğun olacak!

AB Zirvesi’nde bir dönem daha Avrupa Komisyonu başkanlığını garantileyen Jose Manuel Barroso, bu hafta Kıbrıs’ı ziyaret edecek. Barroso, çarşamba günü gideceği Kıbrıs’ta, perşembe günü...


AB Zirvesi’nde bir dönem daha Avrupa Komisyonu başkanlığını garantileyen Jose Manuel Barroso, bu hafta Kıbrıs’ı ziyaret edecek. Barroso, çarşamba günü gideceği Kıbrıs’ta, perşembe günü Mehmet Ali Talat’ı makamında ziyaret edecek. Bunun ardından Barroso, Talat ve Dimitris Hristofyas’ın katılımıyla ara bölgedeki bir lokantada “üçlü çalışma yemeği” düzenlenecek.
24 HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK
Jose Manuel Barroso, 24 Haziran’da gideceği Kıbrıs’ta ilk olarak Hristofyas ile görüşecek. 25 Haziran sabahı KKTC’ye geçecek olan Barosso, burada saat 10.30’da Mehmet Ali Talat’ı makamında ziyaret edecek. Bir saat sürmesi öngörülen görüşmenin ardından, Barroso’nun daveti üzerine ara bölgedeki Şato Lokantası’nda, Talat ve Hristofyas’ın da katılımıyla “üçlü çalışma yemeği” gerçekleşecek.
Kıbrıs sorunu ve müzakere sürecinin, AB Zirvesi için geçen hafta Brüksel’e giden Hristofyas ile Barroso arasında yapılan görüşmede ele alındığı bildirilmişti.
Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, bir süre önce yaptığı bir açıklamada müzakere sürecine destek verirken, Kıbrıs’ta sağlanacak bir çözümün AB kurucu ilkeleriyle bağdaşması gerektiğini vurgularken, her türlü çaba göstermeye hazır olduklarını da söylemişti.
Kıbrıs’ta kapsamlı müzakerelerde çözüm sağlanması, Türkiye’nin AB süreci açısından da büyük önem taşıyor. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net