Halkını düşünmeyen bir yönetim var

Genel Yayın Yönetmenimiz İhsan Çaralan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Kapitalizmin Çöken Yüzü Emperyalizm ve Türkiye” konulu konferans, 300’e yakın katılımcıyla Petrol-İş Ankara Şubesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.


Genel Yayın Yönetmenimiz İhsan Çaralan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Kapitalizmin Çöken Yüzü Emperyalizm ve Türkiye” konulu konferans, 300’e yakın katılımcıyla Petrol-İş Ankara Şubesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
Küreselleşme kavramının Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) çıkarları etrafında bir dünya düzeni kurmak için ortaya atıldığını belirten Çaralan, burjuva ideologların “tarihin sonuna gelindiği”, “krizsiz, sınıfsız, savaşsız bir kapitalizm dönemine girildiği” iddialarının yalan olduğunun, yaşanan işgaller ve krizlerle görüldüğünü söyledi. Çaralan, Türkiye’de halkını düşünmeyen, bütün önlemleri patronlar için alan bir yönetim olduğunu kaydetti.
EMEKÇİLERİN BİRİKİMLERİNE GÖZ DİKİLİYOR
Krizin seyri konusunda kapitalizmin seçkin uzmanlarının dahi henüz net bir fikre sahip olmadığına dikkat çeken Çaralan, yapılan tüm toplantı ve zirvelerde krizden ortaya çıkan yükü kimin paylaşacağının tartışıldığını kaydetti. G-20’de 2009 krizi için 6 trilyon dolara ihtiyaç duyulduğunun belirlendiğini hatırlatan Çaralan, bunun Hazine’den ve emekçilerin sağlık, emeklilik ve işsizlik gibi fonlarından ve ülkelerin yeraltı ve yerüstü kaynaklarının yağmalanmasından karşılanacağını vurguladı.
Krizden çıkış yolu olarak bazı iktisatçıların savaş ve faşizmi işaret ettiğine dikkat çeken Çaralan, krizin sonuçlarını halka yüklemek için demokratik hakları ortadan kaldıracak faşist rejimlerin ortaya çıkıp yaygınlaşma ihtimalinin küçümsenmemesi gerektiğini söyledi.
İN YÜKÜ TÜRKİYE GİBİ ÜLKELERE
Başbakan Erdoğan’ın G-20’ye giderken ne çözüm beklediği sorusuna “Dünyanın piyasa ekonomisi ve serbest rekabetten vazgeçecek hali yok” cevabı verdiğini hatırlatan Çaralan, G-20’nin kararının ise kontrollü kapitalizm olduğunu, serbest piyasanın reddedildiğini kaydetti. Geri kalmış ülkelerde ise serbest piyasada ısrar edildiğinin altını çizen Çaralan, bunun, krizin yükünü Türkiye gibi ülkelere yıkabilmek için gerekli olduğunu söyledi.
SİZLİK VE YOKSULLUĞA KARŞI MÜCADELE
Türkiye’nin halkını düşünmeyen bir yönetimle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Çaralan, krize karşı alınan tüm önlemlerin patronların yararına düzenlendiğini söyledi. Tüm bu politikaların da emekçileri ezme politikası olduğunu kaydeden Çaralan, Türkiye’nin gerçek bir emek ve demokrasi mücadelesi verilebilirse kendi makus talihini yenebileceğini ifade etti.
Çaralan, krizin emekçileri işsizlik ve yoksulluk açısından vurduğunu, bu nedenle işsizliğe ve yoksulluğa karşı mücadelenin önem kazandığını kaydetti. Çaralan, yoksulluğa karşı emekçi ailelerin sosyal konumunun korunması, zorunlu masrafların karşılanması, sosyal kültürel hakların korunması için mücadele ile işyerlerindeki mücadelenin ilerletilip birleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. (ANKARA)
www.evrensel.net