İşçi hakları gasp ediliyor

KRİZDEN en çok etkilenen alanlardan biri de tekstil… Küçük olan tekstil atölyeleri kriz nedeniyle yok olmaya mahkum edilirken, atölyelere göre biraz daha güçlü olan fabrikalar ise daha fazla kâr peşinde.


KRİZDEN en çok etkilenen alanlardan biri de tekstil… Küçük olan tekstil atölyeleri kriz nedeniyle yok olmaya mahkum edilirken, atölyelere göre biraz daha güçlü olan fabrikalar ise daha fazla kâr peşinde. Binlerce işçinin çalıştığı devasa fabrikalar işçi haklarını göz ardı ediyor. Her geçen gün işsizler ordusuna katılan binlerce işçi, kapanan atölyeler, batan esnaflar ve borçlarını ödeyemedikleri için çözümsüzlükten intihar eden insanlar… İşte krizin emekçilere getirdikleri!
Çağlayan’da çalışan işçiler de krizin yükünü bütün ağırlığı ile göğüslemeye çalışıyorlar. Krizden kâr elde ederek büyümeyi hedefleyenlerden biri de Köroğlu Tekstil. 180 işçinin çalıştığı Köroğlu Tekstil’de patron ise işçilerin haklarını gasp etmekten geri durmuyor. Yemek paydosunda görüştüğümüz Köroğlu Tekstil işçileri, işsiz kalırlarsa ne yapacaklarını bilmediklerini anlatıyorlar. İki yıldır Köroğlu’nda çalıştığını söyleyen bir işçi, işten atılmaktan korktuğu için adını söylemiyor. 15 senedir işleyen fabrikada ücretli senelik izinlerinin olmadığını anlatan Köroğlu Tekstil işçisi, en fazla 50-60 kişinin sigortalı çalıştığını ifade ediyor. Çalışanların çoğunun da çocuk olduğunu iddia eden işçi, “Bu çocuklara yetişkinlerin yaptığı işler öğretiliyor. Bu durumu patron, kendine kalkan olarak kullanıp ‘Beğenmeyen çekip gidebilir’ diyerek işsizliğin sıkıntılarını bize hatırlatıp korkutuyor” diye konuştu.
‘VERGİ İADELERİNİ BİLE KESİYOR’
Başbakan Erdoğan’ın ‘Kriz bizi teğet geçti’ sözlerine de değinen işçi, “Seçim öncesi biz işçileri kandırdılar. Kriz paketi açıkladılar, biz işçilere işsizlikten başka ne sağladı? Kriz başladığından bu yana 30 arkadaşımız işten çıkarıldı” dedi. Patronlarının AKP Beyoğlu Gençlik Kolları’nda olduğuna dikkat çeken işçi, patronlarının sürekli kriz var diyerek toplantılar yaptığını anlattı. Patronun krizin yükünü işçilerin üzerine yıkmaya çalıştığını dile getiren işçi, “Bir aydır maaşımızı alamıyoruz, senelik zammımız yapılmadı, geçen ay maaşlarımızdan 80 TL kesti. Ama bu nasıl kriz ise kriz öncesi yaptığımız iş hâlâ aynı, 2 bin dikiş yapmaya devam ediyoruz” diyor.
Aldığı maaş ile geçinemediğini de sözlerine ekleyen Köroğlu Tekstil işçisi, kredi kartı borçlarını ödemek için bankadan kredi çekmek zorunda kaldığını kaydetti. Köroğlu Tekstil patronunun devletin kendilerine ödediği ‘vergi iade’ paraları ve çocuk yardımlarını ödemediğini ileri süren işçi, “Kriz varsa, üretilenler satılmıyorsa o zaman neden hâlâ aynı adedi çıkarıyoruz” diye sordu. (İSTANBUL)
www.evrensel.net