Potada aday kadro açıklandı

Avrupa Şampiyonası’na katılacak olan Basketbol Milli Takımı’nın aday kadrosu belli oldu. Aday kadronun açıklandığı basın toplantısına TBF Başkanı Turgay Demirel...


Avrupa Şampiyonası’na katılacak olan Basketbol Milli Takımı’nın aday kadrosu belli oldu. Aday kadronun açıklandığı basın toplantısına TBF Başkanı Turgay Demirel, (A) Milli Takım Menajeri Harun Erdenay Milli Takımlar Teknik Direktörü Bogdan Tanjevic, Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, A Milli Takım Yardımcı Antrenörü Aziz Bekir, TBF Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda davetli ve basın mensupları katıldı.
DEMİREL UMUTLU
Toplantının açılış konuşmasını yapan TBF Başkanı Turgay Demirel, Dünya Basketbol Şampiyonası öncesi Avrupa Basketbol Şampiyonası’na çok önem verdiklerini belirterek, “Gelecek yıl Türk basketbolu için önemli bir sınav olacak. 2002 yılından bu yana önce Dünya 9.’luğu daha sonra da Japonya’da 6. sırayı elde etmiştik. 2010 yılında madalya elde edebilmek hepimizin hedefi olacak. Avrupa Şampiyonası’nda en büyük hedefimiz dörtlü gruptan bir üst tura çıkmak ve daha sonra da gelecek takımlarla iyi mücadele sergilemek istiyoruz. Avrupa Basketbol Şampiyonası’nı kazanabilecek güçte en az 5 takım bulunuyor. Bizim de hedefimiz son 8 takım arasına kalabilmek. Daha sonra da madalya mücadelesi verecek bir performans sergilemek. Avrupa şampiyonaları her zaman çok güçlü bir turnuva oluyor. Bizim ekibimiz de iddialı takımlar arasında” dedi.
(A) Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, milli takım programın çok uzun olacağını söylerken, “17 Temmuz’da Antalya’da başlayacak olan çalışmalarımız 20 Eylül’e kadar devam edecek. Antalya kampı ile çalışmalara başlayacağız. Daha sonra Bormio kampı yaklaşık 11-12 gün sürecek ve orada iki hazırlık maçı oynayacağız. İstanbul’daki hazırlık çalışmalarından sonra Londra’da Polonya, İsrail ve İngiltere ile karşılaşacağız. Daha sonra da geleneksel olan Efes Pilsen World Cup turnuvasının ardından Polonya’ya doğru yola çıkacağız” dedi.
TANJEVİC: KARIŞIM YARATMAYA ÇALIŞTIK
Milli Takımlar Teknik Direktörü Bogdan Tanjevic, geçtiğimiz yıla oranla hazırlık döneminin uzun tutulduğunu belirtirken, “Daha sert ve daha iyi bir hazırlık dönemi geçirmek istiyoruz. Öncelikle Antalya kampını gerçekleştirmek istedik. Kondisyon ve takım birlikteliğini sağlamak açısından bunu düşündük. Tam anlamıyla 24 Temmuz’da hazırlıklar ivme kazanacak. Geçtiğimiz yılki kadronun aynısını tutmaya çalıştık. Ömer Aşık, Semih Erden ve Ömer Onan bu sefer sakat değiller. Bir karışım yaratmaya çalıştık. Bu bizim daha önceki oyuncu politikamızın devamıdır. 2010’da iyi bir takıma sahip olmanın yanında ağabeylik yapacak oyuncular da bulunacak. Genç oyunculara baktığımızda ilerleme gösterdiklerini söyleyebilirim” ifadesini kullandı.
Utah Jazz’da forma giyen Mehmet Okur’un durumuna da değinen Tanjevic, “Hepiniz gibi Mehmet Okur’un Türk basketbolu için özel bir oyuncu olduğunu biliyorum. Bu statüye sahip olduğu için belli haklara sahip. Onunla başka oyuncularla yapamadığım şekilde konuştum. Son iki sene de fizik ve sakatlık sorunları yaşadığını biliyoruz. Bu yıl sağlık durumu nedeniyle bizimle olamayacağını ve hazır olması durumunda takıma katılacağı yönünde konuştuk. Aynı zamanda bu pozisyonda bizim elimizde genç oyuncular bulunuyor. Bu oyuncularla Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edeceğimizi düşünüyorum. Bu yaz Ersan İlyasova’yı power forvet pozisyonunda daha fazla kullanacağım” dedi.
’MAÇLAR ZORLU GEÇECEK’
(A) Milli Takıma dahil edilmesi gündemde olan yabancı oyuncu hakkında da esprili bir yorum yapan ve LA Lakers’dan Kobe Bryant’ı isteyen tecrübeli coach, “Yabancı oyuncu seçerken bu oyuncunun kalbi ve isteği ile burada olması gerekiyor. Ondan sonra bu takımın atmosferini bozmayacak ve oyuncularla takıma saygı gösterecek biri olmalı. Hem iyi basketbol oynayacak hem de kenarda da bu performansı sergileyen oyuncu olması lazım. Kenardan destek vermek çok önemli bir konu. Yetenekli oyuncu olmalı ki biz de onu kadromuza alalım. Geçtiğimiz yıl Hidayet’in dakikası 22-23 civarındaydı. Geride kalan 17-18 dakikada kenarda arkadaşlarına büyük destek verdi. Bu sayede diğer oyuncuların da seviyelerini yukarıya çıkarttı. Böyle bir atmosfer içerisine girmesi gerekiyor. Ancak o şekilde seçebiliriz” açıklamasında bulundu.
Grup ile ilgili olarak da bir değerlendirmede bulunan Tanjevic, “İlk maçımızı Litvanya ile oynayacağız. Arka arkaya onlarla oynuyoruz. Japonya’da onları iki kez mağlup ettik. Kadrolarında çok iyi oyuncular var. Ancak bizim oyuncular göğüs göğüse mücadele ederek maçı kazanacaktır. Avrupa Şampiyonası’nın ev sahibi Polonya ile oynamak zorlu olacaktır. Bulgaristan’a baktığımız da iyi basketbol oynuyorlar ve çok zorlu bir maç olacak. Üç maçımızın da zorlu geçeceğini düşünüyorum. Buradan çok zorlu bir gruba düşeceğimizi biliyoruz. Zorlu bir yol olmasına karşın bu bizim daha iyi basketbol oynamamıza neden olacaktır. Karşınızdaki rakipler iyi ise siz daha iyi basketbol oynarsınız. Ben bu şekilde düşünüyorum” ifadesini kullandı.

ADAY KADRO
Milli takım kadrosunda şu oyuncular yer aldı:
Efes Pilsen: Ender Arslan, Engin Atsür, Kerem Tunçeri, Sinan Güler, Kerem Gönlüm
Fenerbahçe Ülker: Oğuz Savaş, Ömer Aşık, Semih Erden, Ömer Onan
G.Saray: Cemal Nalga, Evren Büker
Beşiktaş: Cevher Özer
Türk Telekom: Bekir Yarangüme
Aliağa Petkim: Fatih Solak
Darüşşafaka: Barış Hersek
Orlanda Magic: Hidayet Türkoğlu
Barcelona: Ersan İlyasova (SPOR SERVİSİ)
www.evrensel.net