iyi festivaller!...

 • Bir kez daha belirtmiştim tekrarlamakta fayda var. Neredeyse bir festivaller ülkesi olduk gitti! Dağa taşa kurda kuşa festival düzenler olduk:


  Bir kez daha belirtmiştim tekrarlamakta fayda var. Neredeyse bir festivaller ülkesi olduk gitti! Dağa taşa kurda kuşa festival düzenler olduk:
  -Beytüşşebap Kuzu Kırpa Kültür Sanat ve Yayla Festivali, Lâpseki Kiraz Festivali, Akçakoca Fındık Festivali, Şanlıurfa Uluslar arası Atatürk Barajı Su Sporları Şöleni, Antalya Film Festivali, İzmir Selçuk Deve Güreşi Festivali, Rize Fındıklı Yeşil Altın Gümüş Deniz Festivali, vs. vs.
  Hoş bu tür etkinliklerin gittikçe kirlenen bir dünyada zararından fazla faydası var ise de insan Festival isimlerini duyunca bazen hepsinde birden orada olmak istiyor:
  -Köpek Festivali, Çamur Festivali, Eş Taşıma Festivali, Domates Festivali, Muz Festivali, Domuz Festivali, Dut ve Pekmez Festivali, Geleneksel Çam Festivali, Hindi Festivali vs. vs.
  Öyle ki son yıllarda neredeyse insanlar arasında ki tatil muhabbetinin içeriği de değişir gibi oldu:
  -Bu yaz nereye gideceksin kardeş?
  -Vallahi birader hanım Sinop Yağlı Güreş Kebap ve Eğlence Festivaline gidelim diyor ama benim gönlüm Zonguldak Baston ve Kültür Festivaline de!
  Bu kadar Festival bolluğunda ülke turizmine birazda bizim katkımız olsun diyerek bir iki Festival önermesi de biz sunalım! Yetkililer beğendiği Festivali istediği şehirde istediği aylarda düzenleye bilirler! Şimdiden iyi eğlenceler:
  SİNEK AVLAMA FESTİVALİ:
  Her ne kadar bu festival adını bir hayvandan alıyorsa da aslında festivalin hiçbir hayvan ile doğrudan bir alakası bulunmamaktadır. Bu festivale işleri iyi gitmeyen, iş yerini yeni kapatmış yada kapatmak üzere olan Küçük Esnaflar katılabilecektir! Buna göre Festival alanında toplanacak olan küçük esnaflar bir birlerine “İşler nasıl birader” diye soracak berikiler ise “Sorma kardeş sinek avlıyoruz” diye cevaplayacak! Festivalin sonunda büyükçe kavanozların içerisine daha önceden yerleştirilmiş olan sinekler davul ve zurnalar eşliğinde gökyüzüne salınacak, ellerinde bez, süpürge, tava vs. ile sineklerin peşine düşecek olan küçük esnaf ise havada sinek avlama yarışına girecektir! Kim çok sinek öldürürse kendisine Esnaf ve Ticaret Odasından küçük bir altın takılacaktır!
  YALANCININ MUMU FESTİVALİ:
  Bu festivale ülkenin en büyük yalancıları katılacaktır! Festival sonunda mumu en son sönen yalancıya yalandan da olsa “En İyi Yalan Söyleyen Kişi” unvanı verilecektir! Ayrıca bu kişiye istediği bir Adliyede yalancı şahitlik yapabilmesi için kadro verilecek, istediği takdirde de “Yalancı Yârim” dizisinde küçük bir rol verilecektir! Öyle ya yalandan kim ölmüş!
  NUTUK FESTİVALİ:
  Bu festivale daha ziyade eski ve yeni politikacılar katılacaktır. Festival alanına kurulacak olan sehpanın üzerine çıkacak olan Nutukçular festival alanında bulunan izleyenlere istediği nutku atabilecek, atılan nutuklara inanmayan izleyenler ise istediği Nutukçuya yumurta, domates ve eline ne geçirebilirse atabilecektir! En çok rağbeti göreceği şimdiden anlaşılan bu festival için büyükçe bir alan ayarlanması tercih meselesidir!
  Veli Bayrak
  www.evrensel.net