Sağlıkçı, baskılara ‘Artık Yeter’ dedi

DIŞKAPI Yıldırım Beyazıt Hastanesi’nde çalışan SES üyeleri, hastane yönetiminin baskılarına tepki gösterdiler.


DIŞKAPI Yıldırım Beyazıt Hastanesi’nde çalışan SES üyeleri, hastane yönetiminin baskılarına tepki gösterdiler. Daha önce de Sağlık-Sen’e üye olmaları için baskı yapıldığı gerekçesiyle yönetim hakkında suç duyurusunda bulunan SES üyeleri, kendilerine yönelik düşmanca tutumun sürmesi üzerine dün bir toplantı düzenlediler. Toplantının ardından sağlıkçılar, hastanenin Konferans Salonu önünde eylem yaptılar.
“Bu hastanede çalışanlara baskı var”, “Bu hastanede kadrolaşma var”, “Kadrolaşmayı bırak, sorunlarını çözümüne bak” yazılı dövizler taşıyan SES üyeleri adına konuşan İşyeri Baştemsilcisi Zülfikar Kartal Akçay, haklarında suç duyurusunda bulundukları bazı yöneticilerin geri adım attıklarını, ancak yetkili sendikanın SES olarak belirlenmesi üzerine yeniden baskılarını arttırdıklarını ifade etti.
“Yöneticilerimizi çılgına döndüren şey her türlü baskı ve tehdide rağmen çalışanların sendikalarına sahip çıkması, Sağlık-Sen’de örgütlenmemeleri” diye konuştu.
İSTİFA ETMEYENE SÜRGÜN
Yöneticilerin SES’ten istifa etmeyenlerin görev yerlerini değiştirmeye başladığını anlatan Akçay, kendisi ve 3 arkadaşının başka bir hastanede görevlendirilmesi ve SES Şube Yöneticisi Rıza Özbek’in çalıştığı yoğun bakım ünitesindeki doktor sayısının azaltılması için hastane yönetiminin İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurduğunu söyledi. Yine üyelerinin sorumlu hemşire olduğu kliniklerin birleştirilerek, yerlerine Sağlık-Sen üyelerinin atanmak istendiğini aktaran Akçay, 17 yıllık deneyime sahip Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Sorumlusu Gülşen Apaydın’ın görevden alınarak, yerine yoğun bakım tecrübesi olmayan Sağlık-Sen üyesi bir ebenin getirildiğini ifade etti.
‘CESARETİ KİMDEN ALIYORLAR’
Akçay, 7 yıldır acil nöbetçi memurluğu yapan Nilüfer Özdemir’in de, “Acilde kadın istemiyorum” diyen Başhekim Yardımcısı Ahmet Dostbil tarafından görev yerinin değiştirildiğini iddia etti. Yöneticilerin SES üyelerine yönelik “Senin görev yerini değiştireceğim”, “Seni Nöroloji servisine sürgüne göndereceğim” gibi tehditlerde bulunduklarını öne süren Akçay, yönetimin bu cesareti nereden ve kimden aldığını sordu. Akçay, tüm baskılara karşı SES üyesi olmaktan vazgeçmeyeceklerini belirterek, hastane yönetimine “Yönetemiyorsanız, çekilin biz yönetelim” diye seslendi. SES üyeleri, gelecek hafta bir kez daha bir araya gelip durum değerlendirmesi yaparak, sorunların çözülmemesi halinde neler yapacaklarını konuşacaklar. (ANKARA)
www.evrensel.net