Kürt sorunu için ‘Mesih’ önerisi!

ABD’nin borsa ve finansal çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal tarafından “Türk-Kürt Barışı için Şans” başlığı ile ...


ABD’nin borsa ve finansal çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal tarafından “Türk-Kürt Barışı için Şans” başlığı ile yayımlanan bir makalede, Türkiye’nin Kürt sorununun çözümü için ABD’ye devreye girmesi gereği savunuldu. Lehigh Üniversitesi öğretim üyelerinden ve düşünce kuruluşu Carnegie Endowment’in kıdemli uzmanlarından Prof. Henri Barkey imzasını taşıyan makalede, “Obama, Müslüman dünyasında kilit bir dış politika başarısı elde edebilir” ifadesi kullanıldı.
Başkan Obama’nın Ortadoğu gezisinin kendisi ve ABD konusunda bölgede iyi niyet yarattığı, ancak Kahire’deki tarihi konuşmasında söz verdiklerinin çoğunun gerçekleşmesinin uzun bir zaman alacağı belirtilerek, “Ancak, bir yer var ki etkinliği, çabucak ve önemli sonuçların elde edilmesi için kullanılabilir; o da Türkiye’de ve Kuzey Irak’taki Kürt sorununun çözümlenmesidir” görüşü dile getirildi. Makalede, Türkiye’de PKK’ye karşı yürütülen mücadeleye dikkat çekilirken, PKK’nin güçlerinin yarısının Kuzey Irak’a konuşlandırarak ABD ile Türkiye arasında “önemli çatlaklar” yarattığı belirtildiği; Türklerin, PKK’ye karşı Kuzey Irak’ta operasyonlar düzenlediği kaydedildi.
Ancak 25 yıllık mücadeleden sonra Türk hükümetinin ve ordusunun sonuçlarının tahmin edici olmadığını fark ettiği belirtilen makalede, PKK’nin Kuzey Irak’tan çıkarılması ve Türkler ile Kürtler arasında “husumet”e son verilmesinin, bölgede bir miktar istikrar sağlayacağı vurgulanarak, Kuzey Irak’ın istikrarının da ABD’nin Irak’tan çekilmesini kolaylaştıracağı öne sürüldü.
ABD’YE KİLİT ROL
Henri Barkey, Türkiye’deki Kürtler ve PKK’nin de bir uzlaşıya hazır oldukları sinyallerini verdiğini savunurken, “Ancak durum o kadar karmaşık ki, Türkler ve Kürtlerin, bir anlaşmayı sonuçlandırmak için dışarıdan yardıma ihtiyaçları olacak. Her iki tarafta da bu yeni açılımı baltalamayı çok sevecek fazla sayıda aşırı unsurlar var. ABD’nin bir rolü belirleyici olabilir” yorumunu yaptı. Barkey söyle devam etti: “Washington, hem Türkiye ile hem de Kürtler ile olan olumlu ilişkisi sayesinde yardım etmek için güçlü bir konumda. ABD, Türkiye’nin asilere karşı operasyonlarda çok ihtiyaç duyulan lojistik destek sağlayarak ve uluslararası forumlarda PKK konusunda Türkiye’yi tutarlı bir biçimde destekleyerek iyi niyetini kanıtladı. Aynı zamanda Irak’ın Saddam Hüseyin rejiminden kurtarılmasındaki rolü, dolayısıyla her yerdeki Kürtler arasında çok saygı duyuluyor.”
‘SİLAHLAR ABD’YE ‘
PKK’nin silahlarını Türk askerlerini teslim etmesinin pek olası görülmediğinin belirtildiği makalede, şu formül önerildi: “Ancak Amerikan güçlerine teslim edebilir. Bunun karşılığında da (ABD) Türk hükümeti ve kamuoyunun güveneceği sıkı bir denetleme teklifinde bulunabilecek. ABD diplomatları da, birkaç PKK liderinin bölgenin dışında sığınma bulmasını sağlayabilir ve Amerika yanlısı Kürt Bölgesel Hükümeti’nin Irak’ta kalmayı sürdüren Türkiye karşıtı asilerin eylem yapmasını önleyeceği güvencesini Ankara’ya verebilir. Böylece, birçok PKK asileri, evlerine dönebilir ve Türkler, şiddetin gölgesi olmadan Kürtlerin kültürel haklarının genişletilmesi amacıyla iç siyasi reformları konuşmaya başlayabilir.” (HABER MERKEZİ)

ORTAK SANAYİ BÖLGESİ

Wall Street Journal’da yayımlanan makalede, ABD’nin ayrıca, ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla da ortak sanayi bölgesi önerildi.:“Kürtlerin yaşadığı Güneydoğu ve Kuzey Irak’ı kapsayacak bir Nitelikli Sanayi Bölgesi kurulmasını” önerebileceği belirtildikten sonra şu görüşlere yer verildi: “On yıllarca, Kürt bataklığı, Türkiye’nin demokratikleşmesini engelledi ve Ankara’nın ABD ve AB ile ilişkilerini zayıflattı.
Sayın Obama, belki seçim kampanyası sırasında, Kahire konuşmasını hazırlarken bile bu konuyu hiç düşünmemiş olabilir. Ancak, bu, Müslüman dünyasında göreli olarak çabucak ve önemli dış politika başarılarını sağlayabileceği bir konudur.”
www.evrensel.net