Türk: Erdoğan kendine Müslüman

PARTİSİNİN grup toplantısında konuşan DTP Eş Başkanı Ahmet Türk, eski andıçları hatırlatarak, “Bunlara hiç gıkınız çıktı mı” diye sordu.


PARTİSİNİN grup toplantısında konuşan DTP Eş Başkanı Ahmet Türk, eski andıçları hatırlatarak, “Bunlara hiç gıkınız çıktı mı” diye sordu.
‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ belgesi tartışmalarına tepki gösteren Türk, “Gerçekten sorun, bu belgenin sahte olup olmaması mı? Hadi diyelim ki sahte çıktı, bu sonuç, askeri vesayetin, darbe girişimlerinin olmadığı anlamına mı gelecek? Veya ülkedeki askeri vesayetin varlığı, bu belgenin gerçek çıkmasıyla mı kanıtlanmış olacak?” dedi. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat darbelerini hatırlatan ve “Alın size kanıt” diyen Türk, “Partimiz ve diğer partiler hakkındaki kapatma davaları vesayetin bir sonucu olarak açılmadı mı?” diye sordu. Türk, hükümetin hamasi nutuklar attığını belirterek, Başbakan’a “Bu vesayet rejimini sürdürmeye çalışanlara karşı sizin eylem planınız nedir?” diye sordu. Hükümeti kararlı bir mücadele sürecini başlatmaya çağıran Türk, “Biran önce darbeler ve andıçlar sürecini bütün boyutlarıyla araştıracak bir Meclis araştırma komisyonu kurulmalıdır” dedi. Türk, daha önce DTP’ye karşı hazırlanan “Bilgi Destek Planı”nı hatırlatarak, “Genelkurmay, o zaman da ‘Komuta kademesinin onayladığı böyle bir belge yok’ demişti. Resmi olarak üstlenilmese de bu planın adım adım uygulanıyor” dedi. Önceki gün Tunceli’de yaşanan gözaltıları kınayan Türk, “Bu andıçla başlayan baskı ve yıldırma süreci, devam ediyor” dedi. Türk, “Kürtleri hedef alan bu eylem planlarına karşı bugüne kadar hiç gıkınız çıktı mı? Her zaman olduğu gibi işin ucu kendisine dokununca, Başbakan feryat figan ediyor” şeklinde konuştu. AKP’nin tutumunu “Kendine demokratlık, kendine Müslümanlık” olarak niteleyen Türk, “Ötekine dokunabilirsiniz, ama bana karışmayın demek ucuz bir demokratlıktır” dedi. ANKARA


‘KAFKA CUMHURİYETİNDE YAŞIYORUZ’
Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi üyeleri, 27 Mayıs’da DTP operasyonu kapsamında tutuklanan avukat Filiz Kalaycı’nın serbest bırakılması talebi ile Yüksel Caddesi’nde buluştu. Burada konuşan yazar Mehmet Özer, Kalaycı’nın, “tehdit ve şantaj sonucu alındığı imzalayan kişi tarafından mahkeme huzurunda dile getirilen bir ifade” ile tutuklandığını söyledi. Özer, “Benzer suçlamalarla gözaltına alınan avukatların serbest bırakılmasına karşın Kalaycı’nın serbest kalmamasını bir Kafka cumhuriyetinde yaşamakta olduğumuzu bir kez daha anımsatıyor” diye değerlendirdi. Öte yandan DTP’lilere yönelik tutuklamalar devam ediyor. Şanlıurfa’da DTP Suruç İlçe Başkanı Ahmet Yenilmez PKK propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklandı.
www.evrensel.net