Ağalar yaylalara el koydu

Şırnak’ın Silopi ilçesinden, Beytüşşebap’ın Faraşin Yaylası’na gelen koçerler ağaların kendi yaylalarına el koyması nedeniyle yaylalarına gidemiyor. 25 yıldır yaylalarına...


Şırnak’ın Silopi ilçesinden, Beytüşşebap’ın Faraşin Yaylası’na gelen koçerler ağaların kendi yaylalarına el koyması nedeniyle yaylalarına gidemiyor. 25 yıldır yaylalarına çıkamadıklarını söyleyen koçerler, yaylaların kendi üzerlerine tapulu olduğunu söyledi.
Bölgedeki koçerler, bir taraftan “güvenlik bölgesi” olarak ilan edilen yaylalara çıkamıyor. Diğer taraftan ise, ağaların baskıları yüzünden koçerler yaylalarına çıkamıyor. Geçmişte kışı Federal Kürdistan Bölgesi’nde, yazı ise, Hakkari tarafındaki Calyan Yaylası’nda geçirdiklerini söyleyen Hasan Erol (63), 50 yıl önce sınırların konulmasından sonra kendilerinin Federal Kürdistan Bölgesi’nde kaldıklarını hatırlattı. Orada kalmalarının ardından yaylalarının kendilerinin de mensup olduğu Ertoşi Aşireti tarafından el konulduğunu savunan Erol, 1984’te yeniden yaylalarına geldiklerini ancak aşiretin kendilerini oradan zorla çıkardıklarını ifade etti. 25 yıldır yaylalarına gitmek için uğraştıklarını söyleyen Erol, yaylaların 139 yıldır kendi üzerlerine tapulu olduğuna dikkat çekti. Kendi tapulu arazilerine giremediklerini dile getiren Erol, Faraşin Yaylası’ndan da bir süre sonra çıkmak zorunda olduklarının altını çizdi. Çadırlarını geçici süreyle açtıkları yerde hiçbir imkanın olmadığını belirten Erol, “Kendi zengin ve imkanları bol olan yaylalarımıza gidemiyoruz. Burada rezil olmuş durumdayız. Gidin sorun Çalyan Yaylaları bizim yaylalarımızdır. Ama bu Ertoşi Aşireti içerisindeki Rıza Ertaş ve M. Salih Ertaş yaylalarımıza el koydu. Şimdi başkasının yaylasında hayvanlarımız perişan bir durumda. Tek Silopi’deki koçerlerimiz değil, Van’dan gelmek isteyen birçok koçerimiz kendi yaylasına gidemiyor” diye konuştu.
ASKER DE BIRAKMIYOR
Yaylarına el koyanlar hakkında 1984 yılında bu yana dava açtıklarını ve suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Erol, hükümetin bu yönlü bir adım atmadığını belirtti. Mahkemenin de yaylaların kendilerine ait olduğuna kanaat getirdiğini ifade eden Erol, buna rağmen ağaların mahkeme kararını dikkate almadıklarına değindi. Yüzlerce yıldır kullandıkları yaylalara gidemez olduklarını hatırlatan Erol, bu hukuksuzluğun bir an önce son bulması gerektiğine dikkat çekti. Duyarlı her kesimin kendilerine yardım etmesi gerektiğini belirten Erol, ağaların kendi keyfine göre davrandığını söyledi. 3 bin koyunlarının şu an rezil bir durumda başka yaylalarda bekletildiğini dile getiren Erol, 40 ailenin şu an mağdur olduğunu kaydetti. Askerin de kendilerini yaylalara bırakmadığını ve gittiklerinde ise asker zoruyla çıkarıldıklarına işaret eden Erol, sonuna kadar bütün hukuki yolları deneyeceklerini ifade etti. (ŞırnakDİHA)


HÜKÜMET AĞALARIN YANINDA
Yaylalarına geri dönmek için bütün yolları denediklerini belirten Ömer Erdal (64), her zaman kendileri haklı çıkmasına rağmen bir türlü ağaların elinden yaylalarını alamadıklarını ifade etti. Ağaların kendilerinden güçlü olduğunu hatırlatan Erol, “Bizim güçsüz olduğumuzu biliyorlar ve bize vermiyorlar. Ancak yaptıkları büyük bir haksızlıktır. Oralar bizim yaylalarımızdır. Biz kimsenin malını istemiyoruz. Bize ait olan yüzlerce yıldır kullandığımız yaylaları istiyoruz. Ve alıncaya kadar da peşini bırakmayacağız” dedi.
Volkan Bora
www.evrensel.net