Köylülerin tutuklanmasına tepki

Petrol-İş Batman şube başkanı Mehmet Doğu ABD’li petrol şirketine karşı yaptıkları eylemde 32 köylünün savcılık tarafından ‘tedbir’ gerekçesiyle tutuklandıklarını öğrendiklerini söyledi.


Petrol-İş Batman şube başkanı Mehmet Doğu ABD’li petrol şirketine karşı yaptıkları eylemde 32 köylünün savcılık tarafından ‘tedbir’ gerekçesiyle tutuklandıklarını öğrendiklerini söyledi.
Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Yanıkkaya köyünde ABD’li petrol şirketine karşı yaptıkları eylemde gözaltına alınan köylülerden 32’si tutuklandı. Tutuklanmaya Petrol-İş tepki gösterdi. Gazetemize açıklama yapan Petrol-İş Batman Şube Başkanı Mehmet Doğu, şirketin 4 kez el değiştirerek daha önce köylüler ile arasında yapılan protokole uymadığını kaydetti. Hukuksuzluğa karşı eylem yapan köylülerin de jandarma tarafından gözaltına alındığına dikkat çeken Doğu, olayın yaşandığı köyü ziyaret ederek bilgi aldıklarını belirtti. Doğu, savcılığın keyfi bir şekilde ‘tedbir’ maksadıyla köylüleri tutuklamasını da hukuksuzluk olarak niteledi.
KÖYLÜLERİN YANINDAYIZ
Bir yerde yer altı zenginliği varsa o yörenin insanlarının ister kamu ister özel sektör eliyle olsun bu zenginlikten yararlandırılması gerektiğini belirten Doğu, “Yaklaşık 50 yıldır bölgede petrol üretimi yapan şirket, köylülerin taleplerini dikkate almalıdır. Ancak burada işçiler işten çıkarılıyor.”dedi. Petrol arama şirketi Pemi’nin daha önce köylülerle yapılan protokole uymadığının altını çizen Doğu, “Petrolün arandığı araziler köylülerin. Şirket yeni kuyular açmak için çalışmalar yürütüyor. Daha önce yapılan anlaşmada arazi sahiplerinin bekçi olarak işe alınacağı söyleniyor. Ancak yörede işsizlik ciddi boyutlarda, köy yolları dahi asfaltlanmamış. Ayrıca kuyu istimlak bedelinde de bir anlaşmazlık söz konusudur.”diye konuştu. Topraklarında petrol çıkartılan köylülerin hukuka uygun bir şekilde haklarını istediklerinin belirten Doğu, şirketin bugüne kadar dört kez el değiştirdiğini ifade ederek, “50 sendikalı işçi çalışıyor. Sendikasız işçiler işten çıkartılıyor. İstimlak bedelleri ödenmiyor. Şirket burada sosyal politikalar izlemelidir. Tüm ihtiyaçlar bölgeden karşılanmalıdır. Ancak görüyoruz ki köylüler tedbir olsun diye tutuklanıyor. Hukuki anlamda tutuklamayı gerektiren bir durum söz konusu değil. Tutuklamalar hukuksuzluktur”dedi. Köylülerin taleplerinin dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Doğu köylülerin yanında olacaklarını kaydetti. (Batman/EVRENSEL)
Cumhur Daş
www.evrensel.net