Üçlü Danışma Kurulu toplandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye’nin ‘kara liste’ye alındığı ILO Genel Kurulu’nda “Türkiye’nin krize karşı izlediği stratejinin doğruluğunun teyit edildiğini” iddia etti.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye’nin ‘kara liste’ye alındığı ILO Genel Kurulu’nda “Türkiye’nin krize karşı izlediği stratejinin doğruluğunun teyit edildiğini” iddia etti.
Üçlü Danışma Kurulu’nun olağan toplantısı Çalışma Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda özel istihdam bürolarının geçici iş ilişkisi kurabilmesi, alt işverenlik yönetmeliği ile 2821 ve 2822 Sayılı Kanunlar üstündeki değişiklik çalışmaları değerlendirildi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler’in katıldığı toplantının öncesinde konuşan Bakan Ömer Dinçer, sendikal alandaki sorunların darbe dönemlerinden kaynaklandığını ima etti. Dinçer, sendikal yasalardaki eksikleri kastederek, “Demokratik iradenin önündeki engellerin demokrasinin askıya alındığı zamanlarda mevzuatımıza giren engeller” bulunduğunu söyledi.
Türkiye’nin krizin yol açtığı etkilere karşı “en uygun cevapları veren” ülkelerden biri olduğunu savunan Dinçer, Türkiye’nin krize karşı izlediği stratejinin doğruluğunun, sendikal alandaki hak ihlalleri nedeniyle “kara liste”ye alındığı ILO Genel Kurulu’nda teyit edildiğini iddia etti. ILO toplantısında 2821 ve 2822 Sayılı Kanunların da gündeme geldiğini hatırlatan Dinçer, “Türkiye açısından bir sonraki genel kurula bu tür tartışma konusunu gündemden düşürmüş olarak gitmek en büyük arzumuzdur” dedi.
Dinçer, işsizlik artış oranlarındaki düşüşün devam ettiğini savunarak, “Toplum yararına çalışma projesi” kapsamında 120 bin işsize istihdam olanağı sağlanacağını, 100 bin gence iş başı eğitim çerçevesinde 6 aylığına 360 TL destek verileceğini söyledi. Küreselleşmenin bugüne kadar sadece sunduğu fırsatlarla değerlendirilerek yüceltildiğini kaydeden Dinçer, “Küresel ekonomik krizi aşmanın yolunun küresel barış” olduğunu söyledi. Dinçer, krizin sadece ekonomik değil, felsefi olduğunu dile getirdi.
ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARINDA UZLAŞMA YOK
Üçlü Danışma Kurulu toplantısının ardından konuşan Dinçer, toplantıda sendikaların, özel istihdam bürolarının geçici iş ilişkisi kurabilmesine yönelik düzenlemeye “gerekli olmadığı ve uzun vadede iş barışını bozacağı” gerekçesiyle karşı çıktıklarını aktardı. Bakanlık ve TİSK’in iş yaşamında yaşanan değişiklikler nedeniyle düzenlemenin faydalı olacağı yönünde görüş belirttiğini ifade eden Dinçer, “düzenlemenin esnek çalışma ile ilgili yeni ve modern olanaklar sunacağını” söyledi. Alt işverenlik yönetmeliğiyle ilgili uygulamada yaşanan sorunlarla ilgili Bakanlığın bir taslak hazırlayacağını bildiren Dinçer, sendikaların taslakla ilgili değerlendirmelerini alarak yönetmelikte değişikliğe gideceklerini kaydetti.
KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELMEDİ
Sendikal yasalarla ilgili her sendikanın farklı bir değerlendirmesi olduğunu belirten Dinçer, Meclis’in kapalı olduğu süre zarfında tarafların eleştirilerini değerlendirerek mevcut taslakta değişikliğe gidebileceklerini söyledi.
Kıdem tazminatının toplantıda gündeme gelmediğini belirten Dinçer, işveren sendikasının değişiklikle ilgili taslak sunması halinde konuyu değerlendirebileceklerini ifade etti. Kamu Personel Rejimi ile ilgili kendisinin Başbakanlık Müsteşarı olduğu dönemde yaptığı çalışmanın dışında yeni bir hazırlık olmadığını belirten Dinçer, konuyla ilgili çıkan haberlerin yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını savundu.
Ayrıca Dinçer, İşsizlik Fonu'nun kullanımı ile ilgili kendilerine sendikalardan herhangi bir eleştiri ulaşmadığı söyledi. ANKARA
www.evrensel.net