‘Ek bütçe’ kararı ağustos sonunda

HÜKÜMET, ek bütçeye ihtiyaç duyulup duyulmayacağı konusunda son kararı ağustos sonunda verecek. Katılım Öncesi Ekonomik Program’da 49 milyar TL’ye çıkarılan bütçe açığını karşılamak için Hazine’nin borçlanma limitini 5 katına kadar çıkarmaya hazırlanan hükümet...


HÜKÜMET, ek bütçeye ihtiyaç duyulup duyulmayacağı konusunda son kararı ağustos sonunda verecek. Katılım Öncesi Ekonomik Program’da 49 milyar TL’ye çıkarılan bütçe açığını karşılamak için Hazine’nin borçlanma limitini 5 katına kadar çıkarmaya hazırlanan hükümet, ek bütçe için son kararı temmuz ve ağustos verilerini gördükten sonra verecek.
ANKA’nın Maliye kaynaklarından edindiği bilgiye göre Katılım Öncesi Ekonomik Program’da 49 milyar TL’ye çıkan bütçe açığını karşılamak için Hazine’nin borçlanma limitini 5 katına kadar çıkarmaya hazırlanan hükümet, şimdilik ihtiyaç duymadığı ek bütçe için son kararı temmuz ve ağustos verilerini gördükten sonra verecek. Maliye’den alınan bilgiye göre “Hazine’nin borçlanma limitinin 5 katına kadar çıkarılması sayesinde şu anda ek bütçe yapılmasına ihtiyaç duyulmuyor. Mayıs ayında bütçede 259 milyar TL olan harcama ödeneğinden, 106 milyar TL kullanıldı. Şu anda bütçede ödenek sıkıntısı görünmüyor. Ancak bütçe kalemlerinden transfer imkanı bulunmayan ödeneklerin gündeme gelmesi halinde, ek bütçeye ihtiyaç duyulup duyulmayacağı ortaya çıkacak. Tablo, ağustos sonunda netlik kazanacak”.
VATANDAŞA YENİ YÜK YOLDA MI?
Son dönemde hükümetin gelir artırıcı tedbir olarak bir çalışma yapıp yapmadığı sorusu gündemde. 16 Haziran 2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı Mallara Uygulanacak Katma Değer Vergisi ile Özel Tüketim Vergisi Oranlarının Belirlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı”yla sigarada paket başına 50 kuruşluk maktu vergi artışı yapan hükümetin, gelir artırıcı tedbirler çerçevesinde hangi adımları atacağı merakla bekleniyor. (ANKARA)
www.evrensel.net