Köylüler ürünlerini sulayamıyor

ELAZIĞ merkeze bağlı Şintil (Bahçekapı) köyündeki ürünler kurumaya yüz tuttu. Şintil ve çevresindeki 60’a yakın köye, 1990’larda kurulan Eyüp Bağları Sulama Birliği’nin TEDAŞ’a olan borcunu ödememesi nedeniyle su verilmiyor.


ELAZIĞ merkeze bağlı Şintil (Bahçekapı) köyündeki ürünler kurumaya yüz tuttu. Şintil ve çevresindeki 60’a yakın köye, 1990’larda kurulan Eyüp Bağları Sulama Birliği’nin TEDAŞ’a olan borcunu ödememesi nedeniyle su verilmiyor. Daha önce DSİ’nin denetiminde olan pompa istasyonlarının özelleştirilmesiyle kurulan Eyüp Bağları Sulama Birliği’nin toplam borcu 2 milyon 600 bin TL. Ayrıca, Eyüp Bağları Birliği’nin çalışanlarına 5 aydır maaş ödemediği de bildirildi.
Merkeze bağlı Uluova’da bulunan 60 köye DSİ’nin denetimindeki P1 adı verilen pompa istasyonundan su veriliyordu. İstasyon 2000 yılında, dönemin İçmeler Belediye Başkanı Faruk Erdem’in önerisiyle kuruculuğunu ve 2003 yılında seçilmesiyle birlikte başkanlığını yaptığı Eyüp Bağları Sulama Birliği’ne devredildi. 1986’dan 1990 yılına kadar köyde var olan 16 artezyen kuyusuyla binlerce dönümlük araziyi sulayabildiklerini ifade eden Rıdvan Turan, DSİ ve belediyeden gelen yetkililerin sulama sistemindeki suyun yüzde 85’ini karşılayacaklarını söylediklerini belirtti. Turan, sulamada kolaylık sağlayacak şeyler yapacaklarını vaat ederek artezyen suyunu şehir şebekesine bağladıklarını, ancak verdikleri sözlerin hiçbirinin gerçekleşmediğini kaydetti.
NASIL ZARAR EDİYOR?
Köylere 1980’li yıllara ait su kanalından su verildiğini belirten Mehmet Öz, “Pompadan verilen bin litre su, araziye varıncaya kadar 800 litresini kaybediyor. Dolayısıyla bu suyu araziye akıtmak için harcanan elektriğin büyük bir kısmı boşa gidiyor” dedi. Öz, önerilere rağmen daha modern olan kapalı sisteme geçilmediğini ifade etti. Sulayamadıkları için ürünlerinin kurumaya, bazılarının ise kurtlanmaya başladığını söyleyen köylünün kaybı yüzde 70 oranında. Tankerle sulamanın maliyetinin yüksek olması nedeniyle, köylüler özellikle pancar tarlalarına hayvanlarla su taşıyorlar. Hiç olmazsa ürünün bir kısmını kurtarmak istediklerini ifade eden Mahmut Turan, “Birliğin nasıl zarar ettiğini biz de anlayamıyoruz. Bahsedilen borcu ödeyebilmemiz mümkün değil, biz devletten borcu görmezden gelmesini istemiyoruz ama mağduriyetimizi görsünler istiyoruz” diye konuştu.
Bingöl’de yapılacak AKP İl Kongresi için ile gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki bakanları Elazığ Havaalanı’nda karşılayan ve su istediklerini belirten Uluova köylülerine, Başbakan’ın “Ben bildiğiniz politikacılara benzemem. Beni diğerleriyle karşılaştırmayın. Borcunuzu ödeyin elektrik verilsin” karşılığını vermesi, yerel basında da yer bulmuştu.(Elazığ/EVRENSEL)
Melek Zeytin / Ümit Örk
www.evrensel.net