Mayın yasası Anayasa Mahkemesi’nde

Meclis’te bulunan muhalefet partileri, kamuoyunda mayın yasası olarak bilinen yasanın yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.


Meclis’te bulunan muhalefet partileri, kamuoyunda mayın yasası olarak bilinen yasanın yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuru dilekçesinde, CHP’den 97, MHP’den 65, DTP’den 20, DSP’den 8, Türkiye Partisi’nden 1 ve 5 bağımsız olmak üzere toplam 196 milletvekilinin imzası bulunuyor. Muhalefet partileri, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesini öngören yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.
CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay, başvurunun ardından Anayasa Mahkemesi’nin önünde açıklama yaptı. Müracaatlarında Türkiye’nin menfaati, değerleri ve Suriye sınırı gibi hassas bir noktada yap-işlet-devret modeli altında, o sınırın yabancı ortaklıkların kullanıma açılmasını önlemeyi amaçladıklarını söyleyen Okay, söz konusu yasanın 1, 2 ve 3. maddeleri olmak üzere, 1 maddede ‘Tarımsal amaçlı’ diye başlayan ibarenin, 3. maddede ‘kullanım karşılığı’ ibaresinin, 2. maddenin ise 1, 2. ve 3. fıkralarının tamamının iptalini istediklerini kaydetti. Okay, mayın yasasının iptalini isteme gerekçelerini şöyle açıkladı: “Özellikle usul ve esası belli olmayan nasıl tasarruf edileceği belli olmayan ve Anayasa’nın başlangıç hükümlerinin 1. ve 5. paragraflarına, keza Anayasamızın 2. maddesine yani cumhuriyetin niteliklerine, Anayasamızın 3. maddesine yani devletin bölünmezliğine, Anayasamızın 7, 8 ve 9. maddesine yani yasama, yürütme ve yargı yetkisine, Anayasanın 44. maddesi yani toprak mülkiyetine, Anayasanın 87. maddesi TBMM’nin yetki ve görevlerine, Anayasanın 138. maddesi mahkemelerin bağımsızlığına ilişkin Anayasa maddelerine aykırı olduğu iddiasıyla bu başvuruda bulunduk” Türkiye’de tüm kesimlerin söz konusu yasanın Anayasa’ya aykırı olduğunu, ülke menfaatine ilişkin olmadığını ifade ettiklerini söyleyen Okay, “Bu bir dayatma yasasıdır ve bu yasanın içinde yap-işlet-devret modeli olmasaydı esasen bu yasanın çıkarılmasına da gerek yoktu. Siyasal iktidarın asıl amacı 2. madenin 3. fıkrasında yer alan yap-işlet-devret modelini devreye sokmaktır.
Buna bizlerin, muhalefet partisinin, milletvekili arkadaşlarımızın olur vermesi mümkün değildir” dedi. (ANKARA)
www.evrensel.net